Zeman rozdával metály: Koho vyznamenal? Milovnici prezidentů Bílou a režiséra v mikině!

Autor: ljš, vr, ČTK - 
28. října 2014
21:20

Ceremoniál udělování státních vyznamenání začal pěknou lapálií, když Česká televize místo Vladislavského sálu několik minut vysílala nápis PORUCHA. Přenos se naštěstí vzpamatoval těsně předtím, než hlava státu vešla. Nebyl to ale poslední trapas, který diváci zaznamenali. Jeden z oceněných totiž přišel v mikině!

Prezident Miloš Zeman ve Vladislavském sále Pražského hradu udělil u příležitosti oslav vzniku Československa státní vyznamenání 33 osobnostem. S oceňováním začal už odpoledne, kdy předal Řád bílého lva zachránci židovských dětí Nicholasi Wintonovi a in memoriam bývalému britskému premiérovi Winstonu Churchillovi. O pět hodin později pak toto ocenění udělil ještě bývalému rakouskému kancléři Franzi Vranitzkému a svému příteli, slovenskému premiérovi Robertu Ficovi, se kterým se posléze vřele objal.

Video Fico Hrad - Tomáš Sovinský

Ocenění se konečně dočkala i milovnice a velká obdivovatelka prezidentů Lucie Bílá. Už to vypadalo, že s koncem funkčního období Václava Klause, zůstane i přes své úsilí bez metálu, nakonec se ale "slitovala" současná hlava státu. Prezident Zeman ocenil také její kolegyni z branže Hanu Hegerovou, která se z vážných důvodů nemohla dostavit a medaili za ni přebíral vnuk Matouš. In memoriam Zeman vyznamenal také dalšího zpěváka, Karla Kryla. Zemanův věrný pěvec státní hymny, Daniel Hůlka, se alespoň pro letošek musel spokojit s rolí diváka.

Sváteční večer také ukázal, že nejlepší způsob, jak získat vyznamenání, je natočit o prezidentovi film. Oceněn byl totiž nejen režisér Filip Renč, který dělal Zemanovi předvolební klip, ale bohužel také autor snímku Miloš Zeman: Nekrolog politika a oslava Vysočiny, režisér a scénárista Robert Sedláček. Slovo bohužel je na místě, tento umělec totiž do Vladislavského sálu přišel ve flísové mikině, na niž si medaili nechal bez rozpaků připnout. Paradoxně se podle prezidenta právě tento muž zasloužil o stát v oblasti umění.

Video Sedláček Hrad - Tomáš Sovinský

Prezident ale neoceňoval jen své kamarády, což ostatně dělali i jeho předchůdci. Velmi dojemný okamžik přišel ve chvíli, kdy Zeman vyznamenal pětici českých vojáků, kteří padli v červenci v Afghánistánu po útoku sebevražedného atentátníka. Medaili Za hrdinství tak dostaly do rukou dojaté partnerky Davida Beneše, Ivo Klusáka, Jaroslav Lieskovana a Jana Šenkýře. Za Libora Ligače převzal ocenění v slzách jeho otec. Stejnou medaili prezident předal i Jaroslavu Mevaldovi, který byl v Afghánistánu postřelen při napadení naší hlídky. Následky jeho zranění jsou viditelné ještě dnes.

Zeman měl na slavnosti asi čtvrthodinový projev, kterému v historickém sálu naslouchali například bývalý prezident Václav Klaus s manželkou Livií, zákonodárci, ministři, představitelé církví a řada dalších lidí. Zeman letos opět nepozval dva rektory kvůli osobním sporům. Několik jejich kolegů na oslavu odmítlo přijít, svou nepřítomnost ale většinou zdůvodnili pracovní zaneprázdněností. U příležitosti ocenění ruské disidentky Gorbaněvské zkritizovali Zemana další dva disidenti ze skupiny "osmi statečných", kteří roku 1968 protestovali v Moskvě proti okupaci Československa. Viktor Fajnberg a Pavel Litvinov dnes uvedli, že jim vadí prezidentův postoj ke střetům na Ukrajině, který se právě s činy a ideály Gorbaněvské neslučuje.

Portréty všech 33 oceněných si můžete prohlédnout v galerii:

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

trhnisinadledvinkou ( 30. října 2014 08:33 )

doodledoctor ( 29. října 2014 21:07 )

Očekával jsem frašku, ale ne až tak velkou.

handgood ( 29. října 2014 20:47 )

Myslím, že těch zásluh by nebylo dost ani na medaili za zásluhy.

rudyptak48 ( 29. října 2014 20:44 )

Jaké zásluhy o náš stát, hodné vyznamenání Bílým lvem, má předseda levicové strany Smer a premiér Fico, složené převážně z přeběhlých slovenských komoušů? Máme mu snad děkovat za to, že svým přístupem k sociální politice vyhnal do Čech i ty poslední zbytky cikánů? Nebo mu máme poděkovat za to, že na nás neposlal generála Slotu se svými tanky? Náš milý Bonmot ještě nemá pořádný metál, a tak doufá, že ho příští rok dostane ze Slovenska jako protislužbu. Zeman kašle na lidi a na jejich názory, začíná se chovat jako opravdový zeman. Jaksi zapomněl, že to co kritizoval u svých předchůdců, velmi rád dnes porušuje.

8bc5 ( 29. října 2014 19:17 )

Autentickej:Vy nemáte co kritizovat !Titulovat presidenta jako vagabunda z Vysočiny dovede pouze člověk chabého rozumu a malé inteligence.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud