Pátek 9. června 2023
Svátek slaví Stanislava, zítra Gita
Oblačno, bouřka 23°C

Lékař vraždící schizofreničky: Nic nenasvědčovalo tomu, co se stalo!

Autor: simao, ČTK - 
16. října 2014
08:50

Zavražděnému Petrovi (†16) ani případná opatření v péči o psychicky těžce nemocné život nevrátí. I premiér Sobotka však upozorňuje, že někde se stala systémová chyba. Šlo se proti útoku připravit? Lékař mladé útočnice, která zcela nečekaně zaútočila ve žďárské škole, však poznamenává, že tragédii nic nenasvědčovalo..

Barbora Orlová skončila ve vazbě, hrozí jí 15 až 20 let vězení, příp. výjimečný trest. Ale také návrat do ústavu. Může skončit v detenčním zařízení, kterým se společnost chrání před obzvlášť narušenými pachateli.

V detenci je v současnosti v Česku 40 pacientů. A existuje odsud cesta ven - na základě odborného posudku a rozhodnutí soudu o jejím zrušení... Skončí zde i šestadvacetiletá Barbora, která se dle své matky po březnovém propuštění z psychiatrické léčebny v Opavě změnila k lepšímu? "Baruška tam dozrála a vypadalo to, že špatné období je za námi," řekla zdrcená matka Blesku. Její dcera se prý chovala "báječně". "Pravidelně chodila do ambulantní ordinace, brala léky, na to jsem sama dohlížela," dodala matka.

Psychiatr Petr Augustin z havířovské ambulance pochybení v léčbě ženy odmítl. "Nic nenasvědčovalo tomu, co se stalo," řekl lékař. "V žádném případě jsme nic nezanedbali. Pacientka k nám docházela a léčila se. Víc neřeknu. Počkáme na prošetření celého případu," dodal pro idnes.cz.

Video Matka schizofreničky, která zavraždila Petra: Vím, proč zabíjela! - Ivana Žáková
Video se připravuje ...

Stejně tak popírá pochybení Okresní soud v Karviné, kterému byl svěřen dohled nad dodržováním předepsané ambulantní péče. Místopředseda soudu Babušek ČTK řekl, že nemá informace, že by žena léčbu nepodstupovala.

"Kontrola je ale v gesci lékaře. Soud se léčbou zabývá co dva roky. V tomto případě by to bylo až v roce 2015. Do té doby je lékař povinen nás o případných problémech informovat - tedy v případě, kdy by se pacientka neléčila nebo by lékař zjistil, že je léčba neúčinná," uvedl. Žádné zprávy o porušení pravidel léčby podle Babuška soud od lékaře nedostal. "Vycházíme v tuto chvíli tedy z toho, že léčba probíhala řádně. Pokud ne, pochybil lékař, že nás o tom neinformoval," uvedl.

Barbora zaútočila již dříve. V roce 2012 pobodala družinářku v Havířově, jako rukojmí držela tehdy sedmiletou holčičku a skončila v léčebně. Ústavní léčbu absolvovala v Psychiatrické nemocnici v Opavě. Ředitel tohoto zařízení Ivan Drábek včera rezignoval. Odmítl však, že by jeho pracovníci udělali chybu.

zelena.karkulka ( 16. října 2014 22:41 )

 Schizofrenik se v drtivé většině pohybuje v jakoby kruzích,takže je jen otázka času,kdy udělá znovu to,co už udělal,jenže v léčebnách na to kašlou,je jim to jedno

kokinara ( 16. října 2014 11:21 )

Lékaři u ambulantní psych.léčby schizofreniků nemají o pacientech ani tušení, co dělají!!!!Ti jsou většinou tak mazaní a prolhaní, že řeknou lékaři, že je vše v pořádku,že léky berou atd.Mám s tím osobní zkušenosti. Kdybych se sama nestarala, tak lékař nic neví.Je třeba donutit lékaře,aby jim dávali injekce,tam je jistota, že je pac.léčen!!Jenže injekce jsou dražší než léky a to je asi ten problém!!!Pokud se rodina příliš nezajímá o nemocného a podceńuje tuto nemoc,pak jsou tu výsledky!!Je třeba si o nemoci co nejvíce zjistit, pak musí blízcí zákonitě rozpoznat že něco není v pořádku.Tito nemocní většinou si nejsou vědomi že mají problém a tvrdí, že jim nic není!!Všemu se dá předcházet,jen je třeba mít o ně zájem!!

marlen5 ( 16. října 2014 10:46 )

Hledá se viník té tragédie, soud a ošetřující lékař házejí vinu jeden na druhého, matka tvrdí, že dcera léky brala pravidelně a přitom vražedkyně nebyla v noc doma - jaký mohla mít její matka přehled o užívání léků. Ale ani případné odhalení viníka nezmění ten strašný fakt - ten kluk je mrtvej. Další otázkou je, jak zraněné studentky budou schopné přijmout skutečnost, že jim spolužák zachránil život, ale ten svůj neubránil.

lilien. ( 16. října 2014 10:07 )

isto bola ďalej na invalidnej..

lilien. ( 16. října 2014 10:04 )

schiz.opr.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa