Krevní msta není důvod pro azyl: Rusce jde doma ale o život

Ruska v Česku nedostala azyl, i když jí doma hrozí smrt. Ilustrační foto  (Autor: Profimedia)
Autor: dce - 
27. září 2014
05:31

Zainap Gasanovová je už téměř dva roky na útěku ze své vlasti. Kvůli sporu o erotické fotky a peníze jí hrozí, že ji v rodné vesnici zastřelí. Už před více než dvěma roky i s matkou a dvěma bratry utekla z Dagestánu. V srpnu jí soud žádost o azyl odmítl. Krevní msta podle něj není dostatečný důvod.

Mladá Dagestánka se před více než rokem dostala do Česka. S matkou a dvěma bratry utekla z rodné vesnice Novyj Kumuch už v roce 2012. Tehdy třináctiletou dívku začal vydírat místní chlapec. Tvrdil, že má její erotické fotky, i když šlo o fotomontáže, Zainap mu platila, aby je nezveřejnil. Peníze rok kradla otci, který na to samozřejmě přišel.

Jeho reakce byl předvídatelná – šel vyděrače navštívit. On i s rodinou se Zainině otci však vysmáli a dceru nazvali prostitutkou. "Uráželi ho a opět vyhodili. On se pak vrátil domů, vzal si zbraň, zastřelil chlapcova otce a zranil jeho matku. Hned poté se chtěl jít udat na policii, ale to už se kolem našeho domu srocovali lidé z vesnice. Přijel syn zabitého a jeho ozbrojený soused. Tátu dohnali a na cestě na policii ho postřelili. Protože mu nikdo nepomohl, nepřežil cestu do nemocnice," řekla Zainap serveru lidovky.cz.

Její rodina se stala ve vesnici nežádoucí – všichni, i jejich vlastní příbuzní, je chtěli zabít. V té době se Zainap pokusila o první sebevraždu. Pokus zopakovala jen o pár měsíců později už v Čechách – s podřezanými žílami ji našli v kaluži krve v azylovém domě v Kostelci nad Orlicí. A nebylo to naposledy. Nakonec skončila v Bohnicích.

Zainap se zbytek rodiny prý hledá vyděrač s příbuznými po celém Rusku, někteří z nich pracují i na vysokých postech na policii. Jenže teď, když jejich žádost o azyl zamítlo jak ministerstvo vnitra, tak krajský soud, to vypadá, že se domů budou muset vrátit.

"Z výpovědi je zřejmé, že svou vlast opustila z důvodu hrozby vykonání krevní msty, obává se o životy svých dětí. Krevní msta je bezpochyby nezákonným jednáním, které má trestně právní povahu. Nelze ji však považovat za pronásledování ve smyslu zákona o azylu," stojí v usnesení, jak uvedl server lidovky.cz. Azyl by byl udělen v případě, že by Zainap s rodinou pronásledovaly státní orgány.

Soud ovšem uznal, že mezinárodní ochrana se dává i lidem, kteří řeší nebezpečný spor se soukromou osobou. Výše popsaný případ to ale nesplňuje – neobrátili se v době začátku konfliktu totiž na místní policii. Poslední šanci mají u Nejvyššího správního soudu.

babcaa ( 28. září 2014 01:53 )

Zrovna tebe se tak budu ptát co mám a co nemám řešit, ty pipko neschopná rozpoznat podstatný rozdíl mezi těmito dvěma případy

kinki ( 27. září 2014 23:02 )

Zada, teraz ked uz to "rozmazali" v novinach.....

kinki ( 27. září 2014 22:59 )

jana999 neznie to divne. Treba citat pozorne, a nie len preletiet clanok ocami. Dotycna nie je rodena Ruska, ale ako pisu v clanku, je Dagestanka, a tam fakt existuje krvna pomsta, aspon na dedinach urcite.

jana999 ( 27. září 2014 19:15 )

říká ona a blesk

jana999 ( 27. září 2014 19:13 )

neřešte tu nějaký nesmyslný článek v blesku, pak se divíte, co tu máme za verbež, každá pakáž tu dostane azyl, zrovna jako ta ukrajinka, co prý byla stíhaná za porno,

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud