Gang kšeftoval s toaletním papírem! Stát okradli o miliony!

Autor: dce, ČTK - 
12. září 2014
14:58

Chtěli ošidit stát na daních o 25 miliónů. Nepašovali ale alkohol, ani cigarety! Podváděli s miliony rolí toaletního papírů a papírovými ubrousky! Trestný čin odhalil ve Zlínském kraji speciální policejní útvar Kobra. Trestná činnost byla páchána i v zahraničí. 

Téměř čtyři miliony kusů toaletního papíru a ubrousků zabavili policisté z Uherskohradišťska. Zboží sloužilo jen jako nosič daňového úniku, když fiktivně obíhalo po firmách v Evropské Unii. „Nemělo skončit u konečného zákazníka,“ uvedl zástupce ředitele Generálního finančního ředitelství Jiří Žežulka.

Pro svou trestnou činnost si pachatelé zvolili zboží vskutku netradiční. „Nikdy jsme se s ním předtím nesetkali. Obvykle to bývají pohonné hmoty nebo nějaké kovy, šrot, betonářská ocel a podobně. Možná právě proto pachatelé daňové trestné činnosti zvolili tuto komoditu, aby to nepřipoutalo naši pozornost," uvedl David Chovanec, zástupce ředitele Generálního ředitelství cel.

Za podvod a podezření z krácení daně pachatelům hrozí až deset let! Zatím ale nebyl nikdo obviněn – podle slov policejního prezidenta Tomáše Tuhého bylo do kauzy zapleteno několik českých i zahraničních firem. "Princip této daňové kriminality spočívá v tom, že při vzájemných obchodních transakcích dochází k dalšímu překupování zboží a uplatňování nezákonného odpočtu daně, v tomto případě daně z přidané hodnoty. Právě tím, že existují fiktivní firmy s nasazenými takzvanými bílými koni, dochází k daňovým únikům, které poškozují stát," vysvětlil Tuhý.

Celou kauzu odhalili pracovníci finanční a celní správy, když si všimli, že mezi Českem a Slovenskem bylo zboží přepraveno celkem čtyřicetkrát během tří dnů. Skupina Kobra, která proti trestné činnosti zasáhla, funguje od poloviny června. Tvoří ji policisté, celníci a specialisté finanční správy, kteří dříve pracovali samostatně a nyní si mohou vyměňovat informace. V létě oznámili první úspěchy týmu, odrytí daňových úniků při fiktivních obchodech s nanodisky za 269 milionů, v oblasti reklamy za 289 milionů a s pohonnými hmotami za 650 milionů Kč.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

lug70 ( 12. září 2014 15:56 )

No vida, šidit stát se dá i s hajzlpapírem

salto ( 12. září 2014 15:46 )

Kdykoliv se půjdu vy.rat, budu blahořečit tým Kobra

tomik007 ( 12. září 2014 15:02 )

Neviditelne ruce se opet trochu protrhl hayzlpapir

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud