Zimbabwská sochařka Maudy Muhoni: Žirafy a slony viděla až v české zoo!

Autor: Jana Ulrichová - 
16. září 2014
08:41

Být z Afriky a neznat slona či žirafu!? Sochařka Maudy Muhoni (50) ze Zimbabwe symboly africké přírody poznala až v Česku! Ve Dvoře Králové, kde vystavuje sochy.

Maudy se v Česku velmi líbilo. Nejvíce ji ale potěšilo, že v zoo poznala na vlastní oči africká zvířata, která dosud nikdy neviděla. „Jsem z kmene Shonů, kde má každý své totemové zvíře, žirafu, slona, lva. Jsem šťastná, že jsem je mohla konečně vidět,“ řekla s tím, že nejvíce se jí líbili gepardi.

„Pracovala jsem na farmě jako hospodyně. Když jsem pak s manželem přišla do vesnice Tengenenge, začal mě učit sochat. Mé první dílo byla symbolická socha hlavy duchů, tři tváře v jedné hlavě,“ vzpomínala. V té době zde žil i zakladatel této komunity, bohém a prospektor Tom Blomefi eld, který jí v roce 2003 zařídil první výstavu v Amsterodamu.

Pomáhají Africe

Do Česka se nyní Maudy dostala díky Klubu přátel Tengenenge, který založila bývalá konzulka české ambasády a charge d‘affaires v zimbabwském Harare Marie Imbrová (54) z Černochova na Lounsku.

I když už v diplomacii nepůsobí, dál jedinečnou kolonii výtvarníků v Tengenenge podporuje. Pro tamní děti dokonce postavila školu. „Pro Maudy se nám podařilo získat víza do Evropské unie. Veškeré náklady na její pobyt tady hradila zoo,“ uvedla Marie Imbrová.

Tengenenge – galerie pod širým nebem

Asi 150 km na sever od Harare v Zimbabwe leží vesnice Tengenenge se zhruba tisícovkou obyvatel. Byla založená hned vedle dolu na kámen. Působí v ní jedinečná sochařská komunita, které vynesly mezinárodní věhlas ručně opracované sochy z místního kamene.

Sochání je tam jedinou možností obživy, proto se mu tam věnují celé rodiny, které tam zároveň svá díla vystavují. Pod širým nebem tam tak vznikla jedinečná galerie.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud