Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 10°C

První česká paterčata poprvé v kině: Mají vlastní film!

Autor: kon - 
13. srpna 2014
18:42

Pět vykulených capartů, jejich malý bratr Tony (6) a rodiče. První česká paterčata vyrazila poprvé do kina. Česká televize totiž představila zatím jen novinářům dokument, kde jsou hlavní hrdinové právě oni.

V dokumentu je zmapován život jediných paterčat v Česku od jejich narození. Nechybí ani záběry z jejich prvních vteřin života.

„Jsme moc rádi, že se něco takového povedlo. Alespoň to bude pro nás i děti památka, jak to všechno na začátku bylo,“ řekla Alexandra Kiňová, matka Terezky, Alexe, Michaela, Martina a Deniela, kteří se narodili vloni 2. června v pražském Podolí.

Celý seriál se natáčel během prvních třinácti měsíců života dětí. Během prvních dvou dílů je kromě porodu vidět, jak romští rodiče s dětmi v utajení opouští bočním vchodem porodnici a jak se stavili cestou domů v kostele, kde jim požehnal farář, nebo jak rodina listuje v nenávistných rasistických dopisech.

„Bylo to velmi náročné. S rodinou jsme byli někdy i deset hodin v kuse,“ svěřila se režisérka Alena Derzsiová. „Rádi bychom připravili pokračování, ale nejdříve si počkáme, jak to lidé přijmou,“ řekl producent Michal Reitler.

Sledujte od 10. září na ČT

Třináct čtyřicetiminutových dílů seriálu Paterčata začne Česká televize vysílat na svém prvním programu vždy ve středu od 21.30. První díl bude 10. září.

geza ( 11. září 2014 08:57 )

jsou v pohodě to ano ,ale jen proto ,že si diktují .Již v porodnici nevěděli co s nimi a nemohli je odtamtud dostat ,aby veřejnost neřádila k vůli diskriminaci a sestry se staraly a manželé si chodili po Praze na procházky a pod.Po přidělení bytu v Milovicích se u nich doma vystřídalo již přes dvacet pomocnic dosazených sociálkou a to proto ,že se doma jen váleli a vše nechali na sestrách ,ale nejen to ,chtěli aby ty sestry obsluhovali i je samotné včetně příbuzných ,kteří tam byli stále nakvartýrovaní na návštěvách a když některá ze sester nevyhověla ve všem ,byla vyměněna ,nebo to vzdala sama Kdykoliv si cokoliv vzpomenou něco pořídit ,všechno platí stát a je těžké pochopit ,proč podporujeme dalších pět nemakačenků a navíc jim dáme i nemožné .Mám to z osobní zkušenosti s touto rodinou a nejsem rasista ,znám pár cikánů ,kteří dokonce pracují ,ale toto?????

koko61 ( 15. srpna 2014 18:18 )

Ty máš zkrátka ráda jenom sama sebe a že by si byla ta, co má děti každé s jiným

koko61 ( 15. srpna 2014 18:16 )

Ne cikánka nejsem a přestaň mě urážet. A kdo psal, že neuživí to první. Jsi odporná hnusná káča, jasně jsem psala, kdo nesouhlasí, tak ať nereaguje. Ty jsi prachsprostá flundra Ty zřejmě žiješ ze státních podpor

jana999 ( 15. srpna 2014 17:06 )

no nezlob se ale jdou my na nervy i bílý mámy, který brečí, že nemají peníze ale za to dětí, každý s jiným chlapem, který neplatí a dokonce někdy je i ve vězení. Jen blbec si pořizuje děti, když je neuživí a jedno jestli jedno nebo 6

jana999 ( 15. srpna 2014 17:03 )

trochu nezodpovědné plánovat druhé dítě, když neuživím to první, jsi snad taky cikánka, která si pořizuje děti a státe starej se?

Zobrazit celou diskusi