Smrtelný virus ebola je v Americe! Nemocnice v USA přijala nakaženého lékaře

Autor: ČTK, lm - 
3. srpna 2014
13:27

Americké úřady se rozhodly vpustit do země Američana, který se v západní Africe nakazil smrtelným virem ebola. Dr. Kent Brantly přiletěl do Atlanty, kde byl přijat v tamní fakultní nemocnici.

Nová epidemie krvácivé horečky způsobené virem ebola v západní Africe již zabila nejméně 729 lidí. Objevily se obavy, že by se epidemie mohla rozšířit ze západní Afriky i do Evropy či Spojených států. Podle mnohých odborníků ale není důvod si myslet, že nákaza přenášená hlavně tělesným dotykem se ve větší míře může rozšířit mimo Afriku.

Doktor, který v Africe vypomáhal při epidemii, je první takto postižený pacient, který kdy byl v USA. Přepravu nakaženého Američana organizovalo americké ministerstvo zahraničí se Střediskem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Atlantská fakultní nemocnice je jednou z nejlépe vybavených nemocnic pro boj s infekčními chorobami v Americe. Do nemocnice dorazila i Brantlyho rodina. Doma na jeho uzdravení čekají dvě děti.

V Libérii se nakazili virem ebola dva Američané, kteří pracovali v nemocnici na předměstí Monrovie v rámci humanitární mise. Hygienička Nancy Writebol a lékař Kent Brantly. Jejich zdravotní stav je sice stabilizovaný, ale stále vážný. Nancy Writebol bude přepravena do USA v pondělí. Americké úřady věří, že léčba těchto dvou nakažených v domovské zemi nepředstavuje pro veřejnost žádné nebezpečí.

Boj s ebolou je těžký

Světová zdravotnická organizace (WHO) na regionálním summitu se západoafrickými zeměmi uvedla, že virus eboly se šíří rychleji než úsilí o jeho zastavení a neúspěch v boji s nemocí může mít "katastrofální následky".

Epidemie vypukla v únoru v Guineji a hlavně kvůli čilým přeshraničním stykům místního obyvatelstva se rozšířila i do Sierry Leone a Libérie.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku, průjem a krvácení. Není proti němu žádný lék ani vakcína, takže úmrtnost na ni je vysoká. Vůbec poprvé se virus objevil v 70. letech v dnešním Kongu. Minulá vážná epidemie v roce 2000 postihla Ugandu, kde se nakazilo 425 lidí. Polovina z nich zemřela.

Prezident USA Barack Obama dnes sdělil, že epidemii eboly v Africe bere velmi vážně. Spojené státy podle něj přijímají "odpovídající preventivní opatření" a někteří účastníci summitu USA/Afrika, který se koná příští týden ve Washingtonu, se budou muset podrobit testům.

Američtí vědci podle BBC oznámili, že v září začnou testovat vakcínu, která by mohla působit proti viru ebola.

dievcatko ( 3. srpna 2014 19:05 )

 Mi pride,že je to zas obrovské,umelo vytvorene halooo.Velké koncerny sa zas potrebuju nahrabkat peniazkami,tak vyvijaju protilátky a ostatni nech cvakaju,ked chcú byt zdravi.J*ba!

bubliiinka ( 3. srpna 2014 18:48 )

jojo jen škoda že se hrdina nakazil a roztáhl to dál .....

anka ( 3. srpna 2014 16:57 )

 pan doktor je hrdina, misto aby sedel ve svem krasnem dome a bral velke penize - jede do chudoby a bidy pomahat tem, kteri si sami pomoci nedokazou...

zlymikes ( 3. srpna 2014 15:13 )

Vy jste ale přející,kolegové. Musíte vzít v úvahu,že do USA si jezdí pro radu i naši politici a co když se nám tam některý nakazí a zavleče tu smrtelnou nemoc do Sněmovny či dokonce do Senátu.

dvix ( 3. srpna 2014 14:12 )

Prohnila amerika no co kdyz se jim nikdo nepostavi tak to zaridi priroda x)

Zobrazit celou diskusi