Pohřeb prvního z padlých hrdinů: Benyho (†28) během obřadu povýšili!

Autor: ČTK, lac, simao - 
17. července 2014
10:21

Přes nebe přeletěl vojenský vrtulník, kamarádi vojáci připravili Benymu vojenskou hudbu, metály, srdce z růží i čestnou salvu. V Chomutově dnes za účasti pěti stovek lidí proběhl pohřeb prvního z padlých afghánských hrdinů rotmistra Davida Beneše (†28), kterého dnes in memoriam povýšili.

Na misi v Afghánistánu byl třikrát. Rotmistr David Beneš (†28) se stal první obětí atentátu u základny Bagrám, které byl vystrojen pohřeb s vojenskými poctami.

"Nepříznivý osud si vyžádal 8. července jeho oběť nejvyšší. Ztrácíme v něm vynikajícího syna, bratra, milujícího muže a statečného vojáka," tak zní část textu na parte "Benyho", tedy rotmistra Davida Beneše, který "neváhal jako opravdový vojenský profesionál přijmout to největší riziko při službě své vlasti v rámci zahraniční mise, a splnil tak svoji povinnost do důsledku," jak se na smutečním oznámení dále píše.

Smuteční obřad začal kolem jedenácté hodiny v chomutovském kostele sv. Ignáce. Již od devíti se přitom začali před kostelem scházet pozůstalí a kamarádi-vojáci i civilisté. V 11:25 skončila v kostele mše, následoval přesun na městský hřbitov v Chomutově.

Video Pohřeb prvního z padlých hrdinů: S Benym (†28) se loučila rodina i čestná jednotka - Petr Soukup

Rodina, vojenská hudba i generál Pavel

Na pohřbu samozřejmě nemohla chybět Benešova rodina - rodiče, bratr Jan, partnerka a další příbuzní. Do kostela je pouštěla vojenská patrola, širší veřejnosti byl vstup zapovězen.

Dorazil i náčelník generálního štábu Petr Pavel, kterého ztráta pěti vojáků v Afghánistánu pořádně zdrtila. Na pohřbu nechyběly ani nastoupená čestná jednotka a vojenská hudba, kamarádi z armády připravili Benešovi srdce z růží. "David byl skutečný profesionál a hlavně velký kamarád," uvedl mluvčí 4. brigády rychlého nasazení Milan Němec.

Na vojáka vzpomínaly i jeho někdejší sousedky z Chomutova. "Byl hodný, slušný, galantní, dobře vychovaný. V zimě jediný z celého baráku, kdo se vydal odklízet sníh," řekla jedna z nich. Pro celou rodinu prý nejhorší okamžiky přišly v momentě, kdy vojáci spouštěli na hřbitově Davidovu rakev do země...

Čestná salva a povýšení při posledním rozloučení

Rakev hrdiny z Afghánistánu neslo šest vojáků, další pak i připravené metály. David Beneš byl totiž během obřadu povýšen in memoriam do hodnosti štábního praporčíka. U hrobu pronesl modlitbu vojenský kaplan, na závěr zazněla česká státní hymna. Nad hřbitovem přeletěl i vojenský vrtulník, třikrát se ozvala čestná salva.

Beneš byl nejmladší z padlých vojáků. Narodil se v roce 1986 a vojákem byl od ledna 2006. V armádě působil nejprve jako střelec, poté velitel družstva a zástupce velitele čety u 41. mechanizovaného praporu v Žatci. Právě ze Žatce dorazila řada jeho druhů ve zbrani.

Další čeští vojáci budou pohřbeni v následujících dnech. Libor Ligač 18. července v Týništi nad Orlicí, Jan Šenkýř tentýž den v Hradci Králové a Ivo Klusák 21. července v Jičíně. Termín a místo pohřbu Jaroslava Lieskovana, který zemřel v pondělí po převozu do Česka, zatím nebyly oznámeny.

zarazenyprd ( 19. července 2014 06:41 )

To se holt žoldákům stává. Někdo hákuje u soustruhu za pár kaček, někdo se fláká s kvérem za mnohem víc, ale musí počítat s tím, že náhle skončí. Každý má možnost volby.

prycsvladou ( 18. července 2014 07:07 )

je to smutné velice smutné-kdo ted bude v zimě odklízet sníh?

zelena.karkulka ( 17. července 2014 22:41 )

říkali přece,že tam rozdávali pastelky

zelena.karkulka ( 17. července 2014 22:37 )

Já to taky tak dělám-zásada je-nečíst články,na to je čas drahej

zelena.karkulka ( 17. července 2014 22:36 )

Výborný

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud