Zkáza Costy Concordie: Snímky z lodi duchů odhalují hrůzy cestujících před smrtí

Autor: ČTK - 
15. 7. 2014
11:32

Vrak ztroskotané výletní lodi Costa Concordia je po dvou a půl letech opět na hladině a po moři urazil první metry ze své poslední plavby, jejímž cílem je přístav v Janově. Fotografie zevnitř lodi důchů odhalily hrůzy, kterými si oběti před smrtí musely projít.

Složitá operace, která má připravit těžce poškozené plavidlo na cestu k sešrotování, začala v pondělí ráno a potrvá dalších několik dní. První fáze prací, během nichž se loď podařilo odpoutat z podpůrných podmořských plošin a díky vytlačení části vody ze tří desítek nádrží ji posunout o dva metry směrem k hladině, proběhla úspěšně, uvedla italská média.

Na první kritickou fázi vyzvednutí zrezivělého vraku dohlíželo asi 500 lidí, včetně techniků, inženýrů a potápěčů. Loď nejprve odpoutali od podmořských plošin, na nichž kýl pevně spočíval od chvíle, kdy se loni v září napolo potopenou loď podařilo napřímit. Pak do 30 nádrží po obvodu plavidla začali pumpovat vzduch, který má vytlačit vodu a parník pomalu zvednout. Dnes se ponor parníku snížil o dva metry, o dalších deset metrů se má loď zvednout v dalších dnech.

Plavbyschopný 300 metrů dlouhý vrak technici podle plánu s pomocí dvou remorkérů pomalu odtáhli asi 30 metrů od místa ztroskotání, kde budou v dalších dnech pokračovat ve vytlačování vody z nádrží.

Jihoafričan Nick Sloane, který složité vyzvedávání vraku řídí, před začátkem další fáze prací přiznal, že je lehce nervózní. "Teď se ukáže, zda byly naše propočty správné," řekl. "Vše probíhá pozitivně, loď plave, propočty byly správné, vše běží podle plánů," doplnil ho později v optimističtějším tónu Franco Porcellacchia, který při vyzvedávání lodi zastupuje jejího majitele.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

czrus ( 16. července 2014 21:12 )

Merkelová oznámila přípravu dalších sankcí proti Russii ! http://czech.ruvr.ru/news/2014_07_16/Merkelova-oznamila-pripravu-dalsich-sankci-proti-RF-7331/ ALE HDIS RUSSIJA DA SANKCII TAK BUDES PLAKAT , ZE EU NEMA PLIN A ROPU

czrus ( 15. července 2014 17:37 )

Putin: RUSSIA doufá v rozvoj partnerských vztahů s EU http://czech.ruvr.ru/news/2014_07_15/Putin-RF-doufa-v-rozvoj-partnerskych-vztahu-s-EU-2967/

czrus ( 15. července 2014 16:58 )

HESKI FOTKI S UKRAINY , CO DELAJI FASISTY . FOTO http://czech.ruvr.ru/news/2014_07_15/photo-Vybombardovany-Luhansk-7486/?slide-1

jozefe ( 15. července 2014 15:32 )

POŠLITE TAM NAŠICH TI TO ODVEZU NA LOTCE CEZ GABČÍKOVO ZDARMA.

Zobrazit celou diskusi
Další videa