Detaily atentátu na české vojáky: Čtyři Češi zahynuli v léčce
Nejzbabělejší a nejzákeřnější způsob boje, proti kterému prakticky neexistuje žádný způsob obrany. Tak popisují experti a vojáci se zkušenostmi ze zahraničních misích atentát, při kterém v úterý zemřeli 4 čeští vojáci poblíž afghánské základny Bagrám.
Čeští vojáci při patrole prověřovali místo, ze kterého byly zřejmě v minulých dnech odpalovány rakety. Koaliční jednotky mají k dispozici technologie, které takové místo dokáží zaměřit ve zlomku sekundy. Teroristé proto běžně odpalují rakety z dětských hřišť, poblíž nemocnic nebo veřejných tržišť. "Moc dobře vědí, že tam nebudeme střílet zpátky. Po každém odpálení, když máme zaměřené souřadnice, jezdíme prostor těchto odpališť prověřit," uvedl náčelník Generálního štábu Armády ČR Petr Pavel.
Jednotka se musela rozdělit
V tomto případě bylo odpaliště v blízkosti nemocnice, kterou vojáci pomáhali stavět. S místními proto mají nadstandardní styky. Tamní Afghánci jsou zvyklí, že kdekoliv naše jednotky zastaví přijdou si s nimi povídat. Ani tentokrát tomu nebylo jinak. Patrola se však musela rozdělit. "Část jednotky dělala tu práci ohledání místa odpalu, část vykonávala stykovou službu na místě, kdy se s obyvateli bavili o tom, co se tam událo případně jaké poznatky mají. Toho zneužil atentátník. Do shromážděni lidí se vmísil pravděpodobně v uniformě afghánského policisty, což mu poskytlo jisté krytí a odpálil se," vysvětloval Petr Pavel.
Přítomnost dětí a žen v davu, pak byla podle Pavla pro vojáky signálem, že situace je v podstatě bezpečná. To, že se tam atentátník vmísil a odpálil se, dokazuje, že o chystaném útoku neměli místní žádné tušení. "Je to skutečně věc, která se nedá předjímat a nedá se tomu ani zabránit," řekl.
Při akci mají podle Pavla čeští vojáci vždy k dispozici například psací potřeby pro děti. "Je to i součást navazování bližších kontaktů," dodal náčelník generálního štábu.
pregnantne receno, kvalifikace = postel..