8 nej českých dětí: Šestiletá Táňa je úspěšnou baletkou!

Autor: Zuzana Pšenicová - 
3. června 2014
05:00

Postupně vám předložíme osm životních příběhů dětí, které se od svých vrstevníků něčím liší. Ne že by byly rozdílné příliš, jako ostatní chodí do školy, mají své kamarády i záliby, vědí, že poslouchat rodiče se zkrátka musí a že všechno v životě něco stojí. Ovšem spolu s tím vším mají něco podstatného navíc. Dokázaly se – přes své mládí – upnout na to, co se pomalu stává smyslem jejich života a snažení. Třeba jako baletka Táňa (6)!

Vědí, že pro dosažení vrcholu je třeba obětovat podružné, byť i lákavé věci, a pak přijde úspěch.... Těch osm nadějných dětí u nás určitě není samo. Čas od času se mluví i píše i o jiných. Jenomže o těch, které jsme vybrali, se už dobře ví. Díky jim samotným i »dospělákům«, kteří je citlivě vedou k cíli. Není náhodou, že hodně z nich sportuje. Vědí, co je fair play, i to, co námahy a dřiny jejich disciplína obnáší. Jdou dál a vědí kudy!

Táňa (6): Budu primabalerinou v národním!

Na ulici byste Taťánu Vacíkovou (6) přehlédli, ale když se postaví na pódium, je neuvěřitelná. To také o ní říká její trenérka, přední česká baletka Adéla Pollertová.

V prostorách Baletní akademie, kterou vede Adéla Pollertová i pro dospělé, Táňa předvádí svůj výstup z baletu Copélie. Na svůj věk je opravdu neuvěřitelná – zvládá složité pozice, navíc svoji baletní roli opravdu  prožívá, což je vidět na jejím výrazu.

„Začala tancovat už ve čtyřech letech, a to díky tomu, že její dvě starší sestry také baletí. Jenže je to nikdy tolik nebavilo, jako malou Táňu, ta tím žije. Například píšeme úkoly a ona odběhne a začne tančit, sama si přitom vybírá hudbu…“ směje se maminka Táni Vacíkové. Dodává, že díky nadšení Táni se i starší sestry začaly o balet víc zajímat a je to vidět na jejich výkonech.

Nejdu přes slzy

V šesti letech za sebou má malá baletka už řadu úspěchů. Loni se dokonce účastnila světové soutěže Dance World Cupu v Brightonu, kde se v soutěži dívek do deseti let dostala do finále.

„V tomto věku je těžké říct, kam až to může dotáhnout, ale je vidět, že ji to ohromně baví a to je pro mne velké plus. Já totiž nemám ráda, když se děti někam cpou a jde se přes slzy,“ říká Adéla Pollertová, jejíž zásluhou se Táňa umisťuje i na republikových soutěžích na předních místech. A to jsou většinou soutěže, jichž se účastní desetileté holčičky.

Jeviště ji baví

Táňa už také účinkuje v divadle – dokonce dojíždí do Plzně, kde tančí v programu Baletní gala. A jak maminka podotýká, to si užívá mnohem víc než soutěže, přestože je na jevišti ta nejmenší. Když se Táničky zeptáte, čím by v budoucnu chtěla být, nezaváhá.

„Samozřejmě baletkou, primabalerínou v Národním divadle! Chci být jako Adélka anebo moje oblíbená baletka Natálka Osipová…“ O budoucnosti má tedy jasno a možná, že už letos zaujme i porotce na mistrovství světa v Portugalsku, kam míří se svou trenérkou. V každém případě má doma velkou podporu rodičů i starších sester, které jí fandí.

medvidekpupik ( 5. června 2014 13:20 )

 Vy un idioto tomu nerozumite.Pořád siempre sedíte en silla a ste úplně pitomci.to je nádhera .vy nevidět nikdy baletku.a vy být úplně chytří jako lokomotiva v rozkladu.

mandat ( 3. června 2014 09:47 )

I tak si namahanim kloubu nici zdravi.

mandat ( 3. června 2014 09:47 )

Spis je to cil maminky. Podle obliceje je to Ruska nebo Ukrajinka.

mandat ( 3. června 2014 09:46 )

Zatezovani deti , jak telesne nebo psychicke narusuje rust. Vypada to, ze bude mala a likviduje si kycle. Tak skonci na voziku, nebo bude muset chodit o berlich.

lunatic ( 3. června 2014 05:54 )

Mnoho jedinců má své,specifické cíle - pokud to i někdy ne zcela vyjde,tak sázka na drogy je sázkou na jistotu ... v tomto oboru excelují ti,kteří nechtějí mrhat úsilím...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud