Jan Pavel II. je svatý! Obřadu přihlížel milion lidí

Autor: ČTK, as - 
27. dubna 2014
10:51

Papež František dnes před zaplněným Svatopetrským náměstím ve Vatikánu prohlásil za svaté dva ze svých předchůdců - Jana Pavla II. a Jana XXIII. Obřadu, který je označován za jednu z nejvýznamnější událostí novodobých dějin katolické církve, byl přítomen i emeritní papež Benedikt XVI., který na svůj úřad loni ze zdravotních důvodů rezignoval.

Odhaduje se, že kromě desítek tisíc osob přímo na náměstí kanonizaci v přímém televizním přenosu sledovaly na dvě miliardy lidí na celé Zemi. Svatopetrské náměstí, které tradičně pojme kolem 180.000 lidí, zaplnily po jeho ranním otevření davy, které neodradil ani déšť. Před samotnou kanonizací začal obřad modlitbami a zpěvy.

Do celého Říma se na bezprecedentní obřad - současnou kanonizaci dvou papežů - dostavil nejméně milion poutníků z celého světa. Ti, kdo se nedostali přímo na náměstí, mohli dění sledovat na 19 velkých obrazovkách rozmístěných po italské metropoli.

Mezi hosty slavnostního aktu byly desítky prezidentů, premiérů a dalších představitelů z mnoha zemí světa. Z Česka to byli šéf Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, ministr kultury Daniel Herman, ministryně spravedlnosti Helena Válková a z církevních kruhů mimo jiné kardinálové Dominik Duka a Miloslav Vlk.

Polští poutníci s červenobílými vlajkami rodné země Jana Pavla II. byli mezi prvními, kteří se před rozbřeskem na Svatopetrské náměstí protlačili. Většina z nich strávila noc pod širým nebem v okolních ulicích. Jiní se zúčastnili spolu s dalšími věřícími celonočních modliteb v asi desítce kostelů v centru Říma, napsala agentura AP.

Oba zesnulí papežové jsou považováni za nejoblíbenější a nejvlivnější hlavy katolické církve v novodobých dějinách. Jan Pavel II. stál v čele církve od roku 1978 do své smrti v roce 2005 a přispěl k pádu komunistických režimů ve východní a střední Evropě. Jan XXIII., který byl papežem v letech 1958 až 1963, svolal historický druhý vatikánský koncil, jehož úkolem bylo reagovat na potřeby moderní doby.

Video Milion lidí sledoval svatořečení Jana Pavla II - Reuters

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

krupan10 ( 28. dubna 2014 08:05 )

ty jsi byla zplozena v alkoholickém obluzení, jseš blbá jako troky

krupan10 ( 28. dubna 2014 08:02 )

ty jsi skutečně malý člověk s vylízanou palicí, nácek a fašoun

krupan10 ( 28. dubna 2014 08:01 )

katolící jsou odporní pokrytci, mají těžce vymydlenou palici. Pavel II věděl o celéřadě nepravostí a stejně nic nedělal : pedofilní skandály zneužívání dětí atd.

zabibol ( 27. dubna 2014 23:00 )

Jan Pavel byl skutečně veliký člověk. Taky díky jemu se nám podařilo porazit koílaborantský komunistický fašistický režim.

eliska963852 ( 27. dubna 2014 22:34 )

Jste duševní naháč. Nicméně pokud se někdo svým pérem chlubí na int. diskusích, kde 80% je pologramotných komoušů, nebývá na tom s potencí nejlépe.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud