Pátek 23. února 2024
Svátek slaví Svatopluk, zítra Matěj
Zataženo, déšť 8°C

Strach o českého vojáka zajatého na Ukrajině: Vyměníme ho za naše lidi, říká šéf povstalců

Autor: ljš, ČTK - 
26. dubna 2014
13:37

Drží je v nelidských podmínkách a chtějí je použít jako lidský štít. Proruští povstalci včera zajali osm pozorovatelů OBSE, mezi nimiž je i jeden Čech. Podle ukrajinské tajné služby potřebuje jeden z rukojmích lékařskou pomoc, kterou mu extrémisté odmítají poskytnout.

Skupina, kterou ozbrojenci zadrželi v pátek ve východoukrajinském Slavjansku, se podle jednoho z představitelů vzbouřenců na východě Ukrajiny Denise Pušilina dostane na svobodu jen výměnou za jiné zajatce.

"Včera (v pátek) jsme zadrželi zvědy NATO," řekl Pušilin. "Ti lidé z OBSE nebudou propuštěni, vyměníme je za naše, kteří jsou věznění."

"Nejsou to rukojmí, ale váleční zajatci," přidal se k němu další z vůdců separatistů Vjačeslav Ponomarjov, který je zároveň samozvaným starostou Slavjanska. Ten v pátek prohlásil, že ve skupině pozorovatelů byl vojenský špion najatý ukrajinskou vládou.

Moskva dnes prohlásila, že se zasadí o propuštění pozorovatelů. "Tito lidé by se měli dostat na svobodu co nejdříve," řekl ruský velvyslanec při OBSE Andrej Kelin. "Rusko jako člen OBSE podnikne v této věci všechny možné kroky," řekl.

Zásah proti inspektorům označilo ukrajinské ministerstvo zahraničí za další důkaz, že ozbrojenci na východě Ukrajiny nejsou mírumilovní demonstranti, jak tvrdí Moskva, ale teroristé.

Kdo jsou zajatci?

OBSE již v pátek na Twitteru upřesnila, že zadrženi byli vojenští pozorovatelé ze zvláštního týmu pro kontrolu odzbrojení podle Vídeňského dokumentu z roku 2011. Na Ukrajině současně působí také mise civilních pozorovatelů.

Zadrženou skupinu, kterou vede Německo, tvoří podle OBSE tři němečtí vojáci a německý překladatel a vojenští zástupci z Česka, Polska, Švédska a Dánska. Ozbrojenci zajali také pět ukrajinských vojáků, kteří mezinárodní tým doprovázeli, a jejich řidiče.

V zajetí by tedy mělo být 14 lidí. Zda je tomu skutečně tak, není ovšem jasné. Německá televize n-tv s odvoláním na separatisty informovala o 12 zadržených, jiná média zase hovoří o 13 lidech.

Německé ministerstvo zahraničí zřídilo ve východukrajinském Doněcku krizový štáb, který se snaží povstalce k propuštění pozorovatelů přinutit diplomatickou cest

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

sars ( 27. dubna 2014 12:02 )

 Kazda armada kde vojak dostava plat tzv.zold je zoldnerska,.Myslim ze vedeli co se muze stat a ono se to stalo...Jediny spasitel je Lubko Za oral ek.Mohl by to vzit jednou cestou az postavi do pozoru tu miliardu cinanu....

pepatiso ( 27. dubna 2014 09:10 )

V celé historii válek se se žoldákama dělal bez milosti krátky proces!Jít bojovat za prachy do cizí země totiž nic jiného nezaslouží.

jana999 ( 27. dubna 2014 08:58 )

a že jsi své vlastenectví neprojevoval, když se jim prodávali karlovy vary, tam si měl bojovat proti rusákům.

jana999 ( 27. dubna 2014 08:54 )

ale v Kyjevě je opravdu samozvaná vláda, nikdo jí nevolil, dostala se tam stejným násilím, jako tito

jana999 ( 27. dubna 2014 08:52 )

a kdepak je chrápač, předtím pořád lítal na ukrajinu a ted kdy by se mohl předvést, jaký je diplomat nic

Zobrazit celou diskusi