Naděje umírá: Pasažéři z potopené lodi by v ledové vodě nevydrželi ani dvě hodiny!

Autor: ČTK, so, lm - 
17. dubna 2014
06:29

Museli naskákat do ledové vody (12 °C) a doufat v záchranu! U břehů Jižní Koreje se včera potopil obří trajekt a asi 300 pasažérů se stále pohřešuje! Naděje mají mizivé, v ledové vodě nemohli vydržet dlouho.

Trajekt šel ke dnu velmi rychle, za dvě hodiny bylo po všem. Cestující byli vyzváni, aby v záchranných vestách naskákali do moře a čekali na vysvobození ve vodě. Jenže voda má pouze 12 stupňů a v nich se podle záchranářů organismus kriticky podchladí do 90 minut! Jihokorejská prezidentka proto na místo neštěstí povolala potápěče.

Po středečním potopení jihokorejského trajektu u břehů Korejského poloostrova se ale pohřešují stále asi tři stovky pasažérů. Podle informací jihokorejského ministerstva bezpečnosti bylo na palubě přes 450 osob a z nich 164 se podařilo zatím zachránit. Čtyři lidé zemřeli a po 292 osobách se stále pátrá. Asi 55 ze zachráněných utrpělo zranění.

Jihokorejské plavidlo vyslalo časně ráno nedaleko jihozápadního pobřeží země tísňový signál pobřežní hlídce, protože se začalo naklánět a později se potopilo. Podle ministerstva citovaného stanicí CNN bylo na palubě 325 středoškoláků, 15 učitelů, 30 členů posádky a 89 dalších pasažérů. Studenti byli na školním výletě na populární ostrov Čedžu vzdálený asi 100 kilometrů od Korejského poloostrova.

Do záchranné akce se zapojilo 178 lidí, mezi nimi námořníci, příslušníci vojenského námořnictva i policisté. Připojila se také americká válečná loď Bonhomme Richard, která mohla poskytnout vlastní vrtulníky.

Co se stalo?

"Slyšeli jsme hroznou ránu a pak se loď zastavila. Naklání se, museli jsme se něčeho držet, abychom zůstali sedět," popsal televizi YTN neštěstí student jménem Lim Hjon-min, který je mezi zachráněnými. "Musel jsem k záchrannému člunu doplavat. Voda byla hrozně studená, ale já jsem chtěl žít," řekl.

Důvody nehody, která se odehrála kolem 09:00 místního času (02:00 SELČ) nejsou zatím známé. Agentura Reuters napsala, že v oblasti padla v noci mlha, což vedlo ke zrušení řady spojů na ostrovy. Zpravodajka jihokorejské televize sdělila britské BBC, že posádka lodi měla dovolenou a řídil ji možná méně kvalifikovaný personál.

Zoufalí rodiče se snaží dovolat dětem

Mezi mrtvými je jedna žena z posádky a tři muži, z nichž někteří jsou studenti.

Ve škole v Ansanu, z níž studenti byli, se sešli rodiče a všichni se pokoušeli dovolat svým dětem. Úřady už zveřejnily seznam lidí na palubě a vyplývá z něj, že zatím pouze 78 studentů se dostalo z vody. Škola původně oznámila, že jsou všichni žáci zachránění a pozdější dementi této zprávy rodiče rozhořčilo. Jihokorejské školy pořádají výlety na ostrov většinou pro první a druhé ročníky, studentům na palubě bylo 16 a 17 let.

Pasažér Kim Sung-mok řekl, že do poslední chvíle a pomáhal lidem dostat se do haly lodě. "Voda ale stoupala velmi rychle a některým se to nepodařilo," sdělil. Posádka prý rozhlasem požádala pasažéry, aby zůstali na místech a vyčkali. Výzvu, aby vyskákali do vody, Kim neslyšel.

Plavidlo mělo několik palub. Podle zachráněných do sebe lidé začali narážet, jakmile se loď začala otřásat, a mnozí už krváceli. Loď byla na 14hodinové plavbě a neštěstí se stalo asi čtyři hodiny před doplutím do cíle.

Video Zranění cestující z trajektu jsou hromadně ošetřování. - Reuters

vizard ( 17. dubna 2014 11:57 )

Překvapilo mě, jak rychle, šla ta loď ke dnu. Myslel jsem si, že to trvá déle a je tak více času na záchranu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud