Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Jasno 23°C

Čech bez paměti v Norsku: Prý jsem pracoval na velkém případu!

Autor: ČTK, lm - 
13. dubna 2014
09:09

Čech trpící ztrátou paměti, který byl nalezen před Vánoci v norské metropoli Oslu, už mluví česky a údajně si začíná vzpomínat na svůj minulý život! Přispěl k tomu dlouhý telefonický rozhovor s rodiči.

„(V sobotu) odpoledne jsme spolu mluvili tři hodiny. Jsem velmi šťastný, byl to příjemný rozhovor,“ prohlásil muž, který si říká „John Smith“, po tříhodinovém telefonátu s rodinou v České republice. Během konverzace se mu prý začaly vybavovat některé věci z dřívější doby a také jeho rodný jazyk. Doposud nalezenec sice rozuměl bez problémů češtině, ale hovořil výhradně anglicky.

„Postupně jsem si zvykl mluvit česky. Bylo to zvláštní, jak se mi čeština vrátila,“ konstatoval. „Mluvili jsme o mém dětství, o všem, co se stalo, o mé práci, o novinářích před domem mých rodičů. Zdá se, že jsem měl hezký život,“ dodal.

Otec svému synovi po telefonu mimo jiné sdělil, že před incidentem pracoval v oboru počítačů a ekonomie a že byl konzultantem české policie. „Prý jsem pracoval na nějakém velkém případu. Otec si myslel, že mířím na Nový Zéland. Možná se cestou něco stalo, ale o tom nechci spekulovat,“ podotkl muž.

Český občan byl objeven 14. prosince v ulici Grenseveien ve východní části Osla ve sněhové závěji. Byl bez dokladů, na těle měl četná poranění a údajně si nepamatoval své jméno, ani odkud pochází. Norská policie v úterý zveřejnila jeho fotografii ve snaze dozvědět se o dotyčném více. Ve středu česká policie identifikovala záhadného nalezence jako Čecha, jehož poznali v ČR jeho rodiče. V pátek to potvrdily testy DNA.

Podle internetových stránek televize NRK odcestuje otec nalezeného muže příští týden do Norska, aby přivezl syna do České republiky. V ČR si nalezenec zařídí potřebné nové doklady. Návratu do Česka se ale obává kvůli útočníkům, kteří ho loni napadli. Muž již dříve řekl, že byl okraden, zdrogován, delší dobu měl nejspíš svázané ruce a byl také patrně terčem sexuálního útoku. „Pořád se velmi bojím těch, co mi to udělali. Domnívám se, že tam (v ČR) pro mne není bezpečno. A ani si nejsem jistý, jestli je pro mne bezpečno v Norsku,“ uvedl „John Smith“.

Video Otec záhadného Čecha z Norska - Jiří Krušina

sars ( 14. dubna 2014 11:01 )

 Ty DNA testy to byl fofr,.Ted z neho polezou tajnosti ,cesky agent ve vysokem stupni utajeni,neco pusti do eteru,potom pocka kdo mu zavre pusu penezi...aby se neprepocital,,,,moc tomu neverim,.Spis bych to videl na alko drogovy mejdan ktery se vymkl...

zarazenyprd ( 14. dubna 2014 08:11 )

Vrací se ti paměť? Tak to asi budeš mít smůlu

1049an ( 13. dubna 2014 18:14 )

Takže konfident a udavač.

moiaza ( 13. dubna 2014 17:59 )

ČR - země neomezených možností.Zde se může každý dožít všeho!

tomik007 ( 13. dubna 2014 17:06 )

zejmena ve znamem baru "Gayzir"

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud