Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Oblačno 6°C

Dámy a pánové, právě nás zasáhl blesk! Hlásil pilot z kokpitu cestujícím

Letadlo během letu třikrát zasáhl blesk
Letadlo během letu třikrát zasáhl blesk  (Autor: profimedia.cz)
Autor: šim - 
31. března 2014
17:41

Letecká doprava, zejména tisíce cestujících po celém světě se ještě nevzpamatovaly ze zmizení malajsijského letadla, a už přišla další hrozivá zpráva, z níž byly dokonce pořízeny fotografie! Letadlo letící z Amsterdamu do Birminghamu během letu třikrát zasáhl blesk!

Byla to obrovská rána, popisují pasažéři Boeingu 737. „Když to bouchlo, hned mě napadlo, že nám jistě vybuchl motor. Ale pak se nic nedělo, byl klid,“ popsal jeden z cestujících. „Čekáte, že se něco stane, ale let pokračoval hladce dál,“ dodal jiný.

Nikdo z cestujících nevěděl, co se přesně děje. Zjistili to těsně až po bezpečném dosednutí na ranvej přímo z úst pilota.

„Dámy a pánové, mohli jste zaregistrovat, že nás zasáhl blesk,“ řekl nevzrušeným hlasem do mikrofonu. Mluvčí letecké společnosti KLM, jejíž letadlo bylo bleskem zasaženo, ujistil novináře, že všichni piloti jsou na podobnou situaci školeni. Podle něj nejde o žádný neobvyklý jev.

Velké překvapení to však bylo pro autorku fotografie, která obletěla svět. „Vůbec jsem netušila, co jsem vyfotila. Prostě jsem si jenom na telefon fotila bouřku,“ řekla Tracy Meakin White (42). „Byla to náhoda,“ dodává.

Co se děje s letadlem při zasažení bleskem?

Podle expertů není zasažení letadla bleskem za letu nic výjimečného. V podstatě jakýkoli let může být zasažen bleskem více méně každý den. Přestože trup letadel bývá vyroben z vysoce vodivého hliníku a během přeletu skrz mračna mohou třením vzniknout výboje, všechna letadla musí mít elektrické odstínění, aby byli cestující uvnitř chráněni. Od roku 1967 se nestala žádná letecká havárie, kterou by způsobil blesk.

Zobrazit celou diskusi