Pondělí 25. září 2023
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno 20°C

Mystický hřbitov bláznů v Praze: Nejtajemnější místo Česka...

Autor: Pavel Schuster - 
31. března 2014
14:15

Husí kůže a přebíhající mráz po zádech?! Přesně to lze pocítit na nejponuřejším místě Evropy. Z hrobů hřbitova v pražských Bohnicích sálá tajemno až za stará železná vrata.

Pět tisíc mrtvol, hroby i stromy pokryté břečťanem a silná negativní energie v rohu, kde leží ti, ke kterým se kněží obrátili zády – vrazi a násilníci! Možná i proto má hřbitov bláznů, jak se mu lidově přezdívá, přízvisko nejtajemnějšího místa v Evropě, v Praze je to místo s největší koncentrací negativní energie. „Přesto, že tu nejsou žádné elektrické rozvody ani vodovod, tu jsou velké a navíc náhodné elektromagnetické výkyvy,“ potvrzuje historik a záhadolog Jiří Vítek, člověk, který se chce postarat o revitalizaci místa. Po půl století chátrání by se hřbitov mohl otevřít veřejnosti.

Meditace na hřbitově

Jiří Vítek chce do listopadu, kdy bude výročí první světové války, dát do pucu alespoň místo před kostelíčkem. „Budou tady květinky, kamínky, lavičky, vše bude orientované do kruhu. Lidé tady budou moci meditovat a po opravách se nechat nabíjet pozitivní energií,“ říká Vítek a ukazuje na místo, kde je velká hromada hlíny. Informační tabule s fotkou z roku 1932 lidem řekne, že koukají na márnici a kostel vysvěcený kardinálem Karlem Kašparem.

Jiří Vítek momentálně hřbitov revitalizuje. Veřejnosti ho chce zpřístupnit v listopadu. Jiří Vítek momentálně hřbitov revitalizuje. Veřejnosti ho chce zpřístupnit v listopadu. | Blesk - David Malík

Zešíleli z války

Dalším výrazným monumentem hřbitova je mohyla, kterou zdobí symboly Alfa a Omega (začátek a konec). A konec tady našli i rakousko-uherští vojáci. Ti skončili a zemřeli v nedaleké léčebně poté, co se na nich výrazně podepsala první světová válka.

Zabijáci a násilníci

Na první pohled vypadá jihozápadní roh hřbitova obyčejně, stejně jako ostatní místa. Historie znalé turisty ale jímá strach, někteří prý cítí tlak na krku či hrudníku. Leží tady totiž šílení násilníci a vrazi. Své oběti většinou škrtili nebo dusili. I náš fotograf, aniž by historii znal, pocítil tlak na plicích.

Na první pohled vypadá jihozápadní roh hřbitova obyčejně, stejně jako ostatní místa. Historie znalé turisty ale jímá strach, někteří prý cítí tlak na krku či hrudníku. Leží tady totiž šílení násilníci a vrazi. Své oběti většinou škrtili nebo dusili. Na první pohled vypadá jihozápadní roh hřbitova obyčejně, stejně jako ostatní místa. Historie znalé turisty ale jímá strach, někteří prý cítí tlak na krku či hrudníku. Leží tady totiž šílení násilníci a vrazi. Své oběti většinou škrtili nebo dusili. | Blesk - David Malík

Leží tu vrah Otýlie Vranské?

Jedná se o nejznámější neobjasněnou vraždu. V roce 1933 přišla o život prostitutka Otýlie Vranská, jejího vraha nikdy nedopadli. V jedné z několika verzí hovoří kriminalista Miloslav Nečásek, o kterém je i jeden z dílů Majora Zemana, o četaři Pavlíčkovi. „Ten se mu přiznal, že Vranskou zavraždil. Pak v Bohnicích spáchal sebevraždu a jeho tělo teď leží tady,“ říká Vítek.

Zavražděná a rozřezaná Vranská. Zavražděná a rozřezaná Vranská. | Blesk - David Malík

Hlava na hlavě

Na 4200 metrech čtverečních leží okolo pěti tisíc lidí. Z 95 procent se jedná o pacienty bohnické léčebny, zbytek jsou její zaměstnanci. Aby se sem všichni mrtví vešli, na některých místech leží až ve třech vrstvách.

Pět tisíc mrtvých, jediný náhrobek

Na hřbitově pusto prázdno, hrobů nespočet, k nebi se tyčí ale pouze jediný náhrobek. Nápis na něm oznamuje smrt v pouhých 29 letech Maria Tuma. Do roku 1929, kdy zemřela, pracovala jako služebná. Postihl ji tyfus. Zbytek náhrobků a památek lidé rozkradli.

Italští blázni

Léčebnu v italském Pergine Valsugana chtěli za první světové použít jako vojenskou nemocnici, asi pětistovku pacientů proto rozmístili různě po Rakousko-Uhersku. V Praze jich skončila stovka, 48 jich leží na hřbitově bláznů. Na zdejším kostele dokonce visela památeční deska. I z toho důvodu se o místo zajímají italští historici.

Satanistické rituály

Opuštěný hřbitov kromě nadšenců a výletníků lákal především v noci lidi s netradičními choutkami. „V 80. letech tady probíhaly sofistikované satanistické rituály, při kterých zasahovala i Veřejná bezpečnost ve velkém rozsahu,“ popisuje Vítek. Podobné tendence měli mladí a už ne tak odhodlaní naposledy v roce 2007.

Opuštěný hřbitov kromě nadšenců a výletníků lákal především v noci lidi s netradičními choutkami. Opuštěný hřbitov kromě nadšenců a výletníků lákal především v noci lidi s netradičními choutkami. | Blesk - David Malík

Přivezli sem atentátníka

V jednom z hrobů nejspíš leží i Gavrilo Princip. V roce 1914 spáchal atentát na následníka rakousko-uherského trůnu Ferdinanda d’Este. „Hrobník se v květnu 1918 přiznal, že zde došlo k neohlášenému pohřbu, který byl doprovázen vojáky z terezínské pevnosti,“ říká Vítek. Podle něho chtěli tělo atentátníka na následovníka trůnu ukrýt někam, kde ho následující generace nebudou obdivovat.

Jako prvního pohřbili mladého chlapce

První hrobeček zaplnil v roce 1909 chlapec František Janovský, který zemřel v pouhých jedenácti letech. O něm i ostatních se vedla kniha zemřelých.

paula ( 1. dubna 2014 07:55 )

Zase blesková snůška keců: satanisti a feťáci se tam slejzali ještě před pěti lety, než dali na bránu řetěz (do té doby byl hřbitov volně přístupný). Náhrobků byla na hrobech zarostlých břečťanem spousta, na některých se ještě dala přečíst jména...atd., atd.

mrtvejkomunista ( 31. března 2014 22:33 )

Ja bydláju za nadrážim

majojo ( 31. března 2014 20:36 )

...následovník trůnu... Moc pěkný výraz, Blešani pitomí.

anka ( 31. března 2014 18:46 )

podobanej nepodobanej, ale jeden by rekl, ze bude vdecnej, ze muze zit v krasne Ceske republice.....a on ne, vyhodil by do vzduchu pres pul sveta a rval pritom slava putinovi a jeho ruske armade...

jana999 ( 31. března 2014 18:29 )

na každým ne ale na tomhle asi ano, na vyšehradským je naopak samá pozitivní energie, tam když jdete po půlnoci, tak se tam hraje klasika, ted dokonce se může přidat matuška

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud