7 záhad okolo Boeingu 777: Letadlo duchů beze stopy zmizelo

Autor: shp - 
12. 3. 2014
17:40

Boeing 777 Malajsijských aerolinií zmizel v sobotu beze stopy nad Jihočínským mořem. Pátrání po něm zatím nepřineslo žádné výsledky. Příbuzní cestujících jsou zoufalí a pomalu ztrácí naději, že by se se svými bližními ještě někdy setkali. Zde je 7 nejzapeklitějších otázek a odpovědí o zmizelém letu MH370.

Proč mobily 19 cestujících stále vyzvání?

Vše nasvědčuje tomu, že telefony nejsou pod vodou. V případě nedostupnosti však někteří operátoři volí vyzváněcí tón, než hovor spadne do hlasové schránky.

Proč se dostali na palubu cestující s falešnými pasy?

Odcizené pasy jsou zaregistrovány v databázi Interpolu. Přístup do ní mají i v Thajsku, kde byly krádeže pasů nahlášeny v letech 2012 a 2013. Při odbavování letu MH370 do registru však nikdo nenahlédl. Proč, to není jasné. Vyšetřovatelé si proto posvítili i na pracovníky letiště. „Je velmi znepokojivé, že existují cestující, kteří se dokážou dostat na mezinárodní let,“ prohlásil generální tajemník Interpolu Ronald Noble.

Co dělali dva podezřelí muži na videu z letiště?

Interpol zveřejnil snímky dvou mužů, které na letišti v Kuala Lumpuru zachytila kamera. Jde o Íránce Syeda Mohammada Reza (29) a Mohammada Noura Pouria Mehrdada (19). Mladší z mužů před odletem telefonoval své matce. Podezření, že šlo o teroristy, bylo vyvráceno vyšetřovateli. Jde údajně o emigranty, kteří chtěli najít nový domov.

Proč černá skříňka nevysílá signál?

To je pro odborníky největší záhadou. Případů, kdy skříňka, která je sestrojena z pevných materiálů, aby vydržela pád letadla, selhala, je totiž pomálu. Je však možné, že je pod silnou vrstvou kalu a suti a její signál není možné zachytit. Přesně to se stalo po zřícení letu Air France u Brazílie v roce 2009.

Kdo hledá letadlo?

V Thajském zálivu je 40 lodí a 34 letadel z Malajsie, Thajska, Austrálie, Singapuru, Indonésii, Číny, Vietnamu a Spojených států. Dnes se k nim přidali i Japonci. Všichni hledají trosky letadla. Pátrání bylo navíc rozšířeno o okruh dalších 200 kilometrů. Malajsie také dnes požádala o pomoc při pátrání Indii. Malajsijská armáda totiž uvedla, že její radary možná letadlo zachytily daleko na západ od předpokládané trasy letu - u indického souostroví Andamany a Nikobary, několik set kilometrů od poslední známé pozice.

Proč nejsou vidět v moři trosky?

Jedním z možných vysvětlení také je, že boeing explodoval již ve vzduchu a do moře dopadly jen malé kusy trosek, které prostě nejsou vidět. Podle tajemníka Interpolu Ronalda Nobleho je však nepravděpodobné, že šlo o teroristický útok. Nabízí se tedy technická závada.

Co dělají příbuzní cestujících teď?

Někteří jsou umístěni v pekingském hotelu a čekají na převoz do Malajsie. Cestu do Kuala Lumpuru financují samotné Malajsijské aerolinky, kterým patřil zmizelý boeing. O příbuzné se nyní stará 93členný tým odborníků včetně psychologů.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

karelhlavaty ( 12. března 2014 20:48 )

A to je v roce 2014 takovej problém lokalizovat polohu těch vyzvánějících mobilů???

odetka.odetka ( 12. března 2014 18:16 )

7 opravdu velkych zahad

japos22 ( 12. března 2014 17:55 )

To se stává často, že nemůžou letadlo najít - a pokud se odchýlilo a skončilo v džungli

marie60 ( 12. března 2014 17:49 )

Kdyby letadlo ve vzduchu vybuchlo, tak by se snad zničily i mobily. Chudáci lidi.

Zobrazit celou diskusi
Další videa