Tihle letěli s kradenými pasy! Teroristé? Íránec (19) prý žádal o azyl a čekala na něj matka
Záhada letadla společnosti Malaysia Airlines se ani čtvrtý den od zmizení nedaří rozluštit. Vyšetřovatelé však nyní zveřejnili fotky dvou mužů, kteří se měli dostat na palubu díky kradeným pasům. Jedním z nich je íránský mladík (19). Nemělo by prý ale jít o teroristu - spíše utečence, který snil o azylu v Německu. Čekala na něj údajně jeho matka!
Malajsijská policie identifikovala oba pasažéry, kteří nastoupili s ukradenými pasy do pohřešovaného letadla Boeing 777. Jedním z nich je devatenáctiletý Íránec, který měl však údajně žádat o azyl v Německu. "Nedomníváme se, že patřil k nějaké teroristické skupině," uvedl dnes policejní velitel Khalid Abu Bakar.
Mladíkova letenka prý byla zakoupena společně s letenkou nositele druhého ukradeného pasu. Z Pekingu měli oba pokračovat do Amsterodamu, Íránec pak dále do Frankfurtu. V Německu na něj čekala jeho matka, tvrdí Malajsijci.
Letadlo s 239 lidmi na palubě však zmizelo z radarů v pátek večer středoevropského času, jen hodinu po tom, co se odlepilo od země na letišti v Kuala Lumpur.
Při zkoumání seznamu cestujících vyšlo najevo, že dva z nich na palubě nejsou. Ital Luigi Maraldi a Rakušan Christian Kozel byli v bezpečí, u letištní přepážky se však dva muži prokázali jejich pasy - ukradenými v Thajsku v minulých letech. Obě letenky na kradené pasy pak měl přes internet rezervovat íránský obchodník Kazem Ali, upozorňuje Daily Mail. Platba proběhla v thajské měně - 20 215 bahtů za jednu letenku (asi 12 500 korun).
Podle řady zahraničních médií jde v tomto případě také o jasné varování pro aerolinky i mezinárodní cestovatele - téměř 13 let po teroristických útocích z 11. září 2001 je stále velmi snadné se dostat s falešným pasem do letadla, píše USA Today. "Pasy jsou velmi slabý článek" ve světovém cestovním bezpečnostním systému, řekl Michael Greenberger, bývalý činitel vlády amerického prezidenta Billa Clintona.
Desítky milionů ukradených a ztracených pasů
Na světě totiž existují miliony pasů nahlášených jako ukradené, zmizelé nebo ztracené. Podle databáze Interpolu, která vznikla v roce 2002 v reakci na teroristický útok v USA, je takových cestovních dokladů 40 milionů. Jen hrstka zemí je přitom systematicky kontroluje na letištích. A podle Greenbergera stále neexistuje účinný způsob, jak potvrdit, že člověk předkládající pas je tím, komu byl vydán.
Jen v loňském roce cestující nastoupili do letadel více než miliardkrát, aniž byly jejich pasy porovnány s databází, upozorňují Američané. Černý trh s falešnými pasy pak využívají především pašeráci, prostitutky a nelegální migranti. Což měl údajně být i případ jednoho z lidí v malajsijském letu MH370.
Vyšetřují i případ pasového gangu
V souvislosti se zmizením Boeingu 777 přitom thajská policie rozjela i vyšetřování, které se samotným letadlem přímo nesouvisí. Pátrá totiž po "pasovém gangu", který krade cestovní doklady zahraničním turistům. "Policejní tým společně s místní a imigrační policii spolupracují na odhalení pasového gangu," řekl policejní velitel Panja Mamen. Italský turista Maraldi se přitom policii na thajském ostrově Pchuket v neděli sám ohlásil s tím, že nebyl v letadle a jeho pas byl ukraden v loňském roce. "Neboj se, to nejsem já, kdo byl na palubě, já jsem v pořádku..., " volal prý přitom hned domů otci, když se dozvěděl, že je jeho jméno skloňováno v souvislosti se záhadným zmizením letadla.
Na Seznamu a idnes píší, že telefony cestujících vyzvánějí....to si jako na radaru nevšimli, jestli letadlo přistálo, nebo jsou v jiné dimenzi???
Kdyby to byl výbuch který letadlo rozmetal ve vzduchu, tak by telefony těžko přestály výbuch a pokud ano, tak slanou vodu nebo pád z výšky. Mě dněšní trendy tel spadne z ruky a je na srač.ky 