Úterý 22. září 2020
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

V KLDR jsou volby: Na lístku jediný kandidát, hlasovat proti si nikdo netroufne

Severokorejci zamířili k volbám, na výběr ale moc nemají.  (Autor: archiv Blesku)
Autor: ČTK - 
9. března 2014
09:26

Severokorejci dnes vyrazili k volbám. Příliš demokratické volby to ale - kromě možnosti hlasovat - nejsou: voliči totiž schvalují jen jednoho kandidáta, kterého vybrala vládnoucí elita. U něj mohou zaškrtnout buď ano, nebo ne, na to si ale prakticky nikdo netroufne. Stejně jako nepřijít k volbám.

V Severní Koreji se dnes ráno otevřely volební místnosti. Voliči v parlamentních volbách si ale nevybírají ze seznamu uchazečů, to už za ně udělala vládnoucí elita. Na každý okrsek tak připadá jen jeden kandidát.

Jak poznamenala agentura AFP, kromě samotné možnosti hlasovat volby v ničem nepřipomínají demokratické hlasování. Voliči mají při hlasování možnost zatrhnout vedle jména kandidáta variantu "ano" nebo "ne". Označit položku "ne" si ovšem prakticky nikdo netroufne.

Nikdo také nepřemýšlí, zda se voleb účastnit či zůstat doma. Účast se očekává od všech oprávněných voličů, pokud se hlasování chce někdo vyhnout, znamená to pro něj zpravidla tvrdé postihy.

Při hlasování v roce 2009 byla například volební účast 99,98 procenta a Severokorejci odsouhlasili 100 procent kandidátů. Pro experty, kteří se snaží odhadnout vývoj severokorejské politické scény, mohou dnešní volby naznačit, které osobnosti jsou v současnosti v oblibě a budou pravděpodobně vládnout v příštích letech.

Pro severokorejský komunistický režim pak volby představují jednak argument podporující údajnou existenci demokracie v zemi, jednak mocný nástroj ke kontrole obyvatelstva, když umožňují sledování aktivit a věrnosti řadových občanů.

Volby se konají zpravidla každých pět let a ty nynější jsou první, jež se konají za vlády Kim Čong-una, který vystřídal ve funkci svého otce Kim Čong-ila po jeho smrti koncem roku 2011. Hlasování navíc přichází tři měsíce po šokující čistce, při níž dal mladý vůdce popravit svého vlastního, kdysi mocného strýce.

satanklaus ( 9. března 2014 17:39 )

Nesuď podle sebe wimrde, ne každej je palice vychlastaná jako ty

wimr ( 9. března 2014 17:02 )

aspoň vidíš co si to za ko.ko.tí hlavu vožralou

wimr ( 9. března 2014 17:01 )

blbe

tomik007 ( 9. března 2014 15:52 )

uz aby to bylo

tomik007 ( 9. března 2014 15:51 )

Zajimave ze na fotce nalevo je de bil a na obrazku napravo docela sympaticky mlady korejec...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud