Zapálil někdo chaty Libušín? Požár zřejmě nezpůsobila technická závada...

Autor: shp, ČTK - 
5. března 2014
19:15

Zapálil někdo chaty Libušín na Pustevnách na Vsetínsku? S velkou pravděpodobností jejich požár totiž nezpůsobila technická závada. Vyšetřovatelé dál pracují s verzí úmyslného nebo nedbalostního vzniku požáru a podle nových zjištění se oheň mohl rozšířit z vnější části objektu.

Vznik požáru z vnější strany objektu by mohlo potvrzovat také to, že požár nahlásila hasičům žena, která obývala vedlejší chatu. „Měla okna směrem k Libušínu. Okamžitě, jak uviděla plameny, volala hasiče,“ řekl dnes ČTK ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Jindřich Ondruš.

Vnitřní protipožární čidlo plameny údajně zaregistrovalo až o něco později. Muzeum Libušín, který je národní kulturní památkou, spravuje. Hasiči dnes předají požářiště muzeu. „Prvotní činnosti na místě dnes skončí,“ řekl mluvčí krajských hasičů Libor Netopil. Vyšetřovatelé mají podle něj vše už zadokumentované.

Policie podle krajské policejní mluvčí Jany Macalíkové stále čeká na výsledky expertiz. „Sbíráme další důkazky, které by mohly některou z variant potvrdit,“ prozradila. Požár chaty byl hasičům nahlášen v noci na pondělí pár minut po půlnoci. Oheň zachvátil především pravou část budovy, nejvíce umělecky hodnotnou jídelnu.

Podle odhadů na objektu vznikla škoda za 80 milionů korun a právě kvůli vysoké škodě ho vyšetřují kriminalisté. V úterý si požářiště poprvé prohlédl statik. „Ještě nedal konečný verdikt. Vypadá to, že velká část jídelny je poškozena. S odborníky jsme se však rozhodli ji zatím nestrhávat, poslouží k průzkumu vedoucímu k pořízení dokumentace. Zatím to zakryjeme a uchováme,“ uvedl Ondruš.

Muzeum společně se starosty okolních obcí a spolků v úterý deklarovalo snahu Libušín obnovit. Náklady by měla pokrýt zejména pojistka, byla také vyhlášena veřejná sbírka. „Dnes ráno tam bylo již 18.000 korun. Vzedmula se velká vlna zájmu, chodí nám různé nabídky firem i jednotlivců,“ podotkl Ondruš. Například Rožnovský pivovar věnuje na obnovu chaty jednu korunu z každého prodaného piva.

Výrazně poškozený objekt bude obnoven zřejmě formou vědecké rekonstrukce. Předměty, které půjdou zachránit, pracovníci muzea uschovají, jiné díky rozsáhlé dokumentaci, kterou mají k dispozici, vyrobí. „Již nyní jsou konzervátoři na požářišti s hasiči, kteří odklízejí popel. Když najdou něco, co by šlo zachránit, tak to uloží a odvezou,“ uvedl ředitel muzea.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud