Případ Samka: Takto to vidí právník Jan Černý a sexuolog Petr Weiss

Co si o případu Samka/Vivien ze Slovenska myslí sexuolog a právník?
Autor: Klára Horváthová - 
2. 3. 2014
06:08

Případ transsexuálního Samka/Vivian (6) rozdělil nejen slovenské a české čtenáře, ale i odbornou komunitu. Měli by lékaři dítě přeoperovat? Právník říká, že by bylo lepší počkat, sexuolog má pro rodiče radu.

Právník Jan Černý: Lepší je počkat do 18 let

Aby si dítě změnilo pohlaví? V českém zákoně by nic takového možného nebylo. „Dítě ještě nemá mravní vyspělost, aby mohlo rozhodnout o takovém zákroku. Bude muset čekat až do své plnoletosti, aby takové rozhodnutí mohlo učinit,“ říká právník Jan Černý.

V krajním případě, kdy by dítě situace silně traumatizovala, by mohli rodiče a lékaři na jeho přání rozhodnutí udělat za ně. „Tam by se ale musel vyjádřit znalec z oboru psychologie a psychiatrie. Do této kauzy by ale musel zasáhnout soud,“ doplňuje Jan Černý.

Sám Černý se ale vyjadřuje, že je mnohem lepší počkat do osmnácti let, aby se nestalo, že toho nakonec bude dotyčný litovat. U dospělých je právní situace jiná. Tam stačí ke změně pohlaví posudek psychologa nebo psychiatra. „Tam už to neprochází soudem, ale musí tam být posudky a nelze vynechat psychologa,“ vysvětluje Jan Černý.

Sexuolog Petr Weiss: Nechte dítě žít podle jeho přání

A jaký je názor sexuologa na změnu pohlaví? „Existuje diagnóza poruchy sexuální identity v dětství,“ vysvětluje sexuolog Petr Weiss. Ne všechny děti, které trpí touto poruchou, jsou ale praví transsexuálové.

„V dospělosti čtvrtina z nich jsou transsexuálové, polovina homosexuálně orientovaná a čtvrtina heterosexuálové bez poruchy identity,“ vysvětluje Petr Weiss. Proto je změna pohlaví u nás i na Slovensku možná až od 18 let. „Většinou se to vykrystalizuje samo v pubertě,“ doplňuje.

U nás je spousta dětí s touto poruchou. Není to vůbec vzácný případ. „V tomhle věku se dítě jenom nechá svému vývoji. Nenutí se ani do mužské ani do ženské role. Snažíme se vést jak rodiče, tak učitele a širší sociální okolí toho dítěte, aby mu nic nezakazovali, ale ani ho nepodporovali, aby to dítě nechali, aby si žilo v roli dle vlastního přání,“ dodává Petr Weiss.

Samozřejmostí u těchto dětí je povinná návštěva u psychologa. „U těchto dětí je naprosto zásadní a obligátní,“ zakončuje Petr Weiss.

Doporučujeme
uzjsemtudlouho ( 3. března 2014 11:50 )

Když jsem tuto diskuzi otvíral, zaslechl jsem zabučení. Zjevně tu bučela tvoje hloupost

uzjsemtudlouho ( 3. března 2014 11:47 )

MAYO CLINIC má na výběr podobných případů tisíce. Dostat se tam se rovná výhře v loterii a kolika lidem s povede za život výhra co by stála za zmínku?

uzjsemtudlouho ( 3. března 2014 11:44 )

To už lékaři dávno udělali a proto rodičům doporučili aby dítě vychovávali jako dívku. Malá zmínka o tom byla tuším i v Blesku a jsou k tomuto případu dohledatelné i podrobnější informace.

uzjsemtudlouho ( 3. března 2014 11:40 )

Článek a řeči těchto dvou "odborníků" o ničem a k ničemu Samko není transsexuál. Samko je nedovyvinutý hermafrodit. Má do určité míry vyvinuté genitálie obou pohlaví ale ani jedny funkční. Operaci genitálií rozhodně potřebuje. Jde pouze o to jestli z něho bude kluk co ho bude mít jenom na "parádu" a ani na čůrání mu nebude, nebo jestli z něho bude dívka schopná téměř plnohodnotného sexuálního života.

liskabystrouska ( 2. března 2014 21:43 )

Těšili se že budou mít holčičku ,zklamali se tak si z kluka holku udělají!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa