Aféra v ČT: Zaměstnanci berou víc antidepresiv, tvrdí odbory. Zneužily mě, brání se lékařka

Závodní doktorka z ČT se hájí proti tvrzení odborů, že zaměstnancům předepisuje kvůli krizi v televizi více antidepresiv
Autor: simao - 
27. 2. 2014
14:02

Další drama v České televizi odstartovaly odchody známých tváří Daniely Drtinové a Martina Veselovského. Odbory ČT rychle přispěchaly s vysvětlením, proč moderátoři "berou roha". Prý kvůli dlouhodobě napjaté atmosféře a prostřední "plném strachu, marnosti a beznaděje", kde údajně vzrostla spotřeba antidepresiv, předepisovaných závodní lékařkou. Ta se však brání: Odbory mě zneužily!

Daniela Drtinová se stala tváří pořadu Interview ČT24, který však chce televize nově vysílat hned pět večerů v týdnu místo čtyř. Drtinová to odmítla, zvážila prý své časové možnosti. "V týdnu se míjím se svou 12tiletou dcerou," řekla idnes.cz. Veselovský dle vlastních slov odchází po 6 letech z Událostí, komentářů kvůli "potřebě radikální pracovní změny". Jenže objevily se i zvěsti, že za odchody může být něco jiného. Drtinová byla jednou z hlavních tvářích nedávných protestů v ČT proti údajné neobjektivnosti ve vysílání. A podle odborů jsou děsivé i pracovní podmínky zaměstnanců...

Odbory: Vláda strachu a nárůst antidepresiv

"Během několika týdnů došlo k totálnímu rozpadu dosud kompaktního týmu Událostí komentářů a diskusních pořadů ČT24," postěžoval si po posledních událostech Výkonný výbor Nezávislé odborové organizace ČT a přišel s vlastním vysvětlením situace: "Odchody zkušených osobností z ČT jsou důsledkem dlouhodobě napjaté atmosféry, ve které se jen těžko duševně pracuje. Jistě není samo sebou, že se v posledních dvou letech rapidně zvýšila spotřeba antidepresiv indikovaných závodní lékařkou." Lidé prý v televizi pracují v prostředí plném strachu a v neúnosné pracovní době, která jim znemožňuje kontakt s rodinami.

ČT se brání: Odbory lžou

Dění v ČT pak pro Blesk.cz okomentovala i mluvčí ČT Alžběta Plívová: "Zpravodajský kanál opustili v poslední době tři editoři a dva moderátoři, a to na vlastní žádost a po standardní dohodě s vedením redakce... ČT lituje odchodu každého zkušeného zaměstnance, takové rozhodnutí však zcela respektuje," vysvětluje. Obměna televizních tváří i osobností podle ní patří k chodu televize. "Odborářské prohlášení považuji za naprosto skandální obsahem i formulacemi," reaguje pak v prohlášení ČT ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal. A odbory napadl kvůli lhaní, překrucování skutečností a údajné politizaci dění v televizi.

Závodní lékařka: Více antidepresiv je běžný trend

ČT také poskytla vyjádření své praktické lékařky Martiny Zajíčkové, která má stát za zvýšeným počtem předpisů na antidepresiva pro zaměstnance. Zajíčková tvrdí: "Předseda televizních odborů, pan Antonín Dekoj, bohužel pochopil špatně informaci, kterou ode mě vyslechl při soukromém rozhovoru v ordinaci."

Podle doktorky je sice předpisů na antidepresiva v poslední době více, ale s aktuálními odchody z ČT to nesouvisí. "Počet preskripcí antidepresiv na mém pracovišti skutečně za posledních několik let o jednotky stoupl, není však možné dávat tento stav do přímé souvislosti se situací v České televizi. Nejen, že je vyšší míra užívání těchto medikamentů celosvětovým trendem, ale na pacienty působí i množství vlivů, které nemají s pracovními podmínkami zcela nic společného," upozorňuje lékařka. Za manipulaci a zneužití jí poskytnuté informace bude od šéfa odborů Dekoje požadovat omluvu. "Neboť cítím, že mě jako profesionálního lékaře poškozuje," dodala Zajíčková.

Podívejte se na zkušební vysílání Daniely Drtinové a Jakuba Železného, ve kterém to vypadá, jako by antidepresiva opravdu brali:

Video Železný svým dotazem na sexuální vztah Vilíka a Máji kolegyni Drtinovou šokoval - Česká televize

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

ipsace ( 28. února 2014 10:34 )

NOVA a PRIMA jsou fanatici č. 1, ČT je nejserióznější, občane !

ipsace ( 28. února 2014 10:33 )

Nechceme moderátory typu Daniely Drtinové a Martina Veselovského ! Včera bylo pro jejich vyhazov pozdě. Skokanka do řeči č. 1 a přihlouplý samolibec a nafučený arogantní skokan.

ipsace ( 28. února 2014 10:33 )

Hanba ODSákům, tunelářům, zavřít je všechny je málo ! Vyvlastnit jejich nakradené miliardy !

ipsace ( 28. února 2014 10:31 )

Psali jsme Blesku 2x, že je falešnej jak pětník, jelikož diskuzi k Ester Janečkové a jejímu gayovi jsme nenašli ani jednou. Nechceme ***e, "bystrá" paní Ester si neuvědomuje, že kdyby neměla děti, resp. my všichni, tak bychom vymřeli ! ***i nemohou mít děti, paní Janečková ! To vás ve škole neučili ? Na co má hlavu, Janečková sebestředná ?

ipsace ( 28. února 2014 10:27 )

"Ne" gayům ! To bychom vymřeli, když souloží do otvorů, ale nesprávných, spermie se vkládají jinam, občané.

Zobrazit celou diskusi
Další videa