Neděle 27. září 2020
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Zataženo, déšť 10°C

Z luxusního hotelu se stal operační sál i márnice: Lidé se v Ukrajině brodili krví

Autor: simao, ČTK - 
21. února 2014
09:17

V hotelovém lobby ležela desítka těl, překrytých prostěradly. Ze čtyřhvězdičkové Ukrajiny se stala provizorní ošetřovna, ale i márnice. Lidé se zde brodili krví. Kyjev má za sebou nejkrvavější den protivládních protestů. A konečně i trochu klidnější noc. Jenže dál panují obavy - co bude dál? A bude se krveprolití opakovat?  

Při střetech demonstrantů s těžkooděnci se především pravicovým bojůvkám podařilo rozšířit oblast Majdanu, "svobodné zóny" na kyjevském náměstí Nezávislosti. Do rukou demonstrantů tak padl i čtyřhvězdičkový hotel Ukrajina.

"Náš hotel se stal pohotovostí, když zde doktoři začali přijímat zraněné protestující - nejčastěji se střelnými ranami," popisoval reportér RTÉ Paul Cunningham. Nad vchodem byl vztyčen červený kříž a začal zde boj o lidské životy. Uprostřed válečné zóny, krve a chaosu. "Krev potřísnila podlahu a nábytek, zdravotníci se snažili provést životy zachraňující operace hned vedle hotelové recepce," doplnil korespondent ABC News.  

Provizorní márnice

"Za hodinu bylo jasné, že tady bude mnoho mrtvých. Lékaři říkají, že jen v tomto malém prostoru zemřelo 12 lidí," dodal Cunningham. V hotelovém lobby tak začali přibývat mrtví - vznikla zde provizorní márnice, kde kněží udělovali poslední pomazání. A modlili se za jejich duše. Těla však byla potřeba identifikovat a přepravit jinam. "Demonstranti zpívali písně a vzdoru a ronili slzy, když těla odnášeli," popisoval irský novinář na Twitteru.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí potvrdilo včera 77 mrtvých. Také Cunningham upozornil na to, že si demonstranti stěžovali na útoky vládních ostřelovačů - i na nové barikádě, kterou postavili přímo před hotelem Ukrajina. Také jeho okna provrtalo několik kulek. V Kyjevě se začalo pálit ostrými...

Po nejkrvavějším dni protestů však přišla přece jen o něco klidnější noc. Lidé v hotelu napjatě čekali, co bude dál. K jednacímu stolu zasedl nenáviděný prezident Janukovyč s ministry Evropské unie. Po celonočních vyjednáváních prý dospěli shodě ohledně řešení ukrajinské krize. Dohoda by měla být podepsána dnes v 11:00 SEČ. Janukovyč má údajně do 10 dnů jmenovat novou vládu a do 48 hodin se má rozhodnout o omezení prezidentských pravomocí. Podle Janukovyčova tiskového oddělení jsou účastníky dohody také opozice a Rusko.

annael ( 21. února 2014 13:50 )

U nás je všechno jinak než má jelikož jsme se nezmohli na víc než na "máme holé ruce". Oni šanci mají ale nesmějí to vzdát.

annael ( 21. února 2014 13:46 )

Stát se něco podobného v USA? Proč by se mělo v USA bojovat o demokratické vedení země? V USA k ničemu podobnému není důvod. A ti co chtějí skutečnou demokracii nejsou žádní psychopati ani teroristé.

zabibol ( 21. února 2014 12:43 )

Tak jako u nás v r. 1968? Okupovat a válčit. To je filozofie rusáků. Ruští imperialisti si myslí, že jim patří celý svět.

zabibol ( 21. února 2014 12:17 )

Rusákům nestačí, že rozbili Gruzii. Rozbíjí i Ukrajinu.

fenmetrak ( 21. února 2014 12:01 )

Jako za mlada

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud