Našli jsme nestarší známou hvězdu, tvrdí australští vědci

Vědci objevili nejstarší hvězdu
Autor: ČTK, ljš - 
10. 2. 2014
07:21

Australští astronomové objevili nejstarší dosud známou hvězdu, která vznikla krátce po zrodu vesmíru. Informovali o tom podle agentury Reuters v nejnovějším vydání vědeckého magazínu Nature. Tento objev podle nich může pomoci vyřešit dlouhotrvající nesrovnalost mezi pozorováními a hypotézami o takzvaném velkém třesku.

Stefan Keller z Australské národní univerzity Reuters řekl, že jeho tým spatřil chemický otisk "první hvězdy". Po 11 letech pátrání jej zaznamenal pomocí teleskopu SkyMapper na observatoři Siding Spring v australském státě Nový Jižní Wales.

"Tato hvězda se zformovala krátce po velkém třesku před 13,7 miliardy let," přiblížil Keller. "Umožňuje nám nahlédnout do místa, kde se zrodil náš vesmír. Vidíme původ toho, odkud pochází všechny látky kolem nás, které potřebujeme k přežití," dodal.

Prastará hvězda je vzdálená od Země asi 6000 světelných let - z astronomického hlediska se tudíž nachází relativně blízko. Byla jednou ze 60 milionů hvězd zachycených teleskopem SkyMapper v prvním roce jeho provozu.

"Je to poprvé, kdy jednoznačně můžeme říct, že máme materiál z první generace hvězd," uvedl Keller. "Teď budeme schopní dát tenhle kousek skládačky na jeho správné místo," poznamenal.

Složení nově objevené hvězdy ukazuje, že se zformovala krátce po prvotní hvězdě, jejíž hmotnost byla šedesátkrát větší než Slunce. Podle Kellera se původně mělo za to, že prvotní hvězdy zanikaly v extrémně prudkých explozích, které vyvrhly do vesmíru velké množství železa. Nalezená hvězda však vykazuje známky vyvržení lehčích prvků, jako jsou uhlík a hořčík, ale žádné stopy železa.

"Dlouho jsme zastávali teorii, že první zformované hvězdy byly extrémně hmotné, protože byly tvořené čistě jen vodíkem a héliem," uvedl Keller. "Hvězda je ale jako cibule - má všechny ty vrstvy a nejtěžší prvky jako železo jsou přímo v jádru. Jediné, co se dostalo ven z té supernovy, byl uhlík a trochu hořčíku a to je právě to, co vidíme u hvězdy, kterou jsme objevili," doplnil.

Doporučujeme
djaba ( 10. února 2014 20:40 )

Nejzajímavější a zároveň trochu smutné je ,že my pozorovatelé ze Země vidíme ,díky relativně malé rychlosti světla, to co se událo ve velmi dávné době .Vidíme okolní vesmír takový ,jaký byl před mnoha miliony léty a z větší vzdálenosti k nám dorazí světlo mnohem později ,kdy už Země nebude existovat.

annakarenina ( 10. února 2014 14:18 )

Tu nemuseli prece hledat, to je Vereska.

vylizanaprdel ( 10. února 2014 12:42 )

že by Helena Vondráčková ?

sakajeva ( 10. února 2014 10:50 )

Asi tomu úplně nerozumím. Kde by se potom vzalo ve vesmíru tolik železa, když by zůstávalo uvězněné uvnitř hvězd. Asi zkoumání jedné hvězdy není dost na prozkoumání celého procesu.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa