Metanol si nejspíš nevybere další oběť: Stav otráveného muže se zlepšuje

Stav muže otráveného metanolem se zlepšuje.
Autor: ČTK, lm - 
9. 2. 2014
23:01

Stav dvaapadesátiletého muže, který leží v Nemocnici Boskovice na Blanensku s otravou metanolem, se stále zlepšuje. Lékaři ale stále neví, jaké bude mít následky. Policie zatím nezjistila, z čeho se muž otrávil.

Lékaři dostali většinu metanolu z těla otráveného ven, řekl náměstek pro preventivně léčebnou péči Vladimír Zemánek. Pacient však stále není při vědomí a nelze říct, jaké následky bude mít.

"Hemodialýzou jsme dostali z těla pacienta už 98 procent metanolu, takže během dneška jsme ji pomalu ukončovali," uvedl Zemánek. Připomněl, že od soboty je muž odpojený od plicní ventilace a dýchá sám pomocí hadičky zavedené do dýchacích cest.

Zatím však není při vědomí. "Pomalu ho probouzíme, ale vše musíme dělat postupně. Zatím nevíme, jaké následky bude mít. Stabilizovali jsme srdce a další orgány, ale nevíme, jak to bude vypadat s mozkem a zrakem. Může mít výrazné postižení zraku, které u otrav metanolem bývá," řekl Zemánek s tím, že pacient je mimo ohrožení života.

Nemocnice přijala muže v pátek v kritickém stavu. Policie u něj doma našla láhve s alkoholem, které předala do laboratoře. "Zdrojem otravy však nebyla ani jedna z nich. Výsledky testů obsah metanolu vyloučily," sdělila blanenská policejní mluvčí Iva Šebková. Policie zatím nezjistila, z čeho se muž otrávil. Dosud jej ani nemohla kvůli jeho stavu vyslechnout. Lidé by měli být opatrní a nepít alkohol nejasného původu. Při pochybnostech a neobvyklých potížích po požití alkoholu by se měli obrátit na lékaře.

Metanolová kauza propukla v září 2012. Od té doby má téměř 50 obětí. Policie ukončila vyšetřování hlavní zlínské metanolové větve na konci loňského roku. Státní zástupce obžaloval přes 30 lidí.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa