Čtvrtek 30. listopadu 2023
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Zataženo, sněžení -1°C

Pokrok v rovnoprávnosti: Skotsko povolilo homosexuální manželství

Gayové se nyní mohou ve Skotsku legálně brát.
Gayové se nyní mohou ve Skotsku legálně brát.  (Autor: profimedia.cz - ilustrace)
Autor: shp, ČTK - 
5. února 2014
08:29

Skotský parlament v úterý schválil sňatky osob stejného pohlaví. Vláda označila tento krok za správný, ačkoli dvojice největších skotských církví se zákonem nesouhlasí.

První sňatky gayů a lesb ve Skotsku se mohou uskutečnit v říjnu letošního roku. Manželství osob stejného pohlaví umožňují i zákony Anglie a Walesu, jejich uskutečňování zde bude možné od března, naopak Severní Irsko je nepovoluje.

Homosexuálové ve Skotsku již nyní mohou uzavírat registrovaná partnerství, Skotská národní strana nicméně chtěla úroveň těchto sňatků zrovnoprávnit s heterosexuálními partnerstvími. Proti uzákonění civilních a náboženských homosexuálních svazků vystupovaly dvě největší církve ve Skotsku - katolická a skotská.

Právní předpis však stanovuje, že se kněz může rozhodnout, zda dá takovému manželství požehnání. Jako první země na světě umožnilo sňatky homosexuálních párů v roce 2001 Nizozemsko, k němuž se dosud připojilo na celonárodní úrovni zhruba 15 zemí a několik států USA. V České republice mohou homosexuální páry uzavírat jen registrované partnerství, a to od července 2006.

dzery ( 5. února 2014 09:51 )

 Konec světa se rapidně blíží.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud