Sobota 30. září 2023
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 21°C

Ukrajinský parlament schválil amnestii zadržených demonstrantů!

Ukrajinský parlament schválil zákon o amnestování stíhaných protivládních demonstrantů
Ukrajinský parlament schválil zákon o amnestování stíhaných protivládních demonstrantů  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK, shp - 
29. ledna 2014
23:14

Konečně důvod k radosti? Ukrajinský parlament dnes večer schválil zákon o amnestování stíhaných protivládních demonstrantů jako další z ústupků, které opozice žádá jako podmínku pro překlenutí hluboké vnitrostátní krize. Parlament rovněž projednává vytvoření komise, která vypracuje úpravu ústavy tak, aby zákonodárci získali na úkor prezidenta více pravomocí.

Komisař pro rozšíření Evropské unie Štefan Füle, který dnes ukončil již druhou návštěvu Kyjeva za posledních několik dní, považuje vývoj v zemi za pozitivní.

Poslanci připojili do zákona o amnestii podmínku, že musí opozice vyklidit většinu vládních budov, které účastníci demonstrací okupují. Opozice v parlamentu zákon ale nepodpořila a nadále požaduje vypsání předčasných voleb.

Ačkoli parlament již v úterý zrušil kontroverzní zákony, které omezovaly svobodu projevu a svobodu shromažďování, a prezident Viktor Janukovyč přijal demisi premiéra Mykoly Azarova, zaznívají přesto v opozičních kruzích obavy, zda se režim přece jen nepokusí vyřešit státní krizi silou.

Přitom právě konec "spirály násilí" a otevření prostoru k jednání mezi prezidentem Viktorem Janukovyčem, opozicí a aktivní občanskou společností považuje Füle za hlavní úspěch evropských diplomatických snah v zemi z posledních dní. V telefonickém rozhovoru s ČTK nicméně zdůraznil, že až blízká budoucnost ukáže, zda nejnovější vývoj byly jen osamocené kroky, nebo skutečné vykročení ke konci krize v zemi.

Kvůli situaci v zemi si dnes česká diplomacie pozvala ukrajinského velvyslance Boryse Zajčuka. Praha mu sdělila znepokojení nad pokračujícími provokacemi a brutálním zastrašováním a únosy na Ukrajině. Zajčuk řekl, že je přesvědčen, že pachatelé všech trestných činů, byť by byli z řad policejních jednotek, nezůstanou nepotrestáni.

Před vyhrocením násilí varoval poslance dnes dopoledne první prezident nezávislé Ukrajiny Leonid Kravčuk, podle kterého je země na pokraji občanské války. Nabídl se jako garant rozhovorů mezi vládní většinou a opozicí.

Opozice v čele s Vitalijem Kličkem, Arsenijem Jaceňukem a Olehem Ťahnybokem již od úterý dosáhla zrušení kritizovaných zákonů a pád Azarovovy vlády, nadále však žádá Janukovyčův odchod.

Zemi nyní vede dosavadní vicepremiér Serhij Arbuzov, neboť Azarov odmítl setrvat ve funkci do doby, než vznikne nový kabinet. Zatím není jasné, kdo by se mohl stát budoucím premiérem.

kung-fu-jane ( 29. ledna 2014 23:47 )

čínská bajka praví: "Malé, ještě holé, ptáče vypadne z hnízda pod strom. Je mu zima, třese se a je jasné, že moc dlouho nepřežije. Ale přijde kráva, která okolo spásá trávu a v.y.s.e.r.e se přímo na ptáče. Výkal je teplý, ptáče se zahřeje a je mu mnohem lépe. Jenže přiběhne liška, a začne si svou svačinu z lejna vyhrabávat…“ A co z toho plyne? „Že ne každý, kdo na tebe sere, je tvůj nepřítel. A ne každý, kdo se tě snaží ze s.r.a.č.e.k vyhrabat, je tvůj přítel.“ Aby Ukrajinci s tou Evropskou Unií nedopadli jako to ptáce s liškou....

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud