Hrozí konflikt? Palestinci nevysvětlili důvod držení zbraní na pražské ambasádě

Autor: ČTK, lvi - 
10. 1. 2014
21:46

Palestinské ministerstvo zahraničí v diplomatické nótě české straně nevysvětlilo důvod držení zbraní na pražské ambasádě. Potvrdilo jen existenci dvanácti zbraní, které prý pochází z osmdesátých let a nebyly použity.

České ministerstvo zaslalo do Palestiny žádost o vyjádření kvůli výbuchu trezoru, při kterém na Nový rok zemřel palestinský velvyslanec v Praze Džamál Muhammad Džamál.

"Dostali jsme nótu, ve které vysvětlují původ zbraní, které byly nalezeny v rezidenci zemřelého palestinského velvyslance, nicméně nevysvětlují důvod, proč tam byly ty zbraně podle našeho názoru nelegálně," řekla Grohová. "My nadáme trváme na tom, že šlo o porušení právního řádu České republiky, a to zákona o palných zbraních a střelivu," dodala. Ministerstvo podle ní nyní čeká na výsledky expertního šetření.

Palestinci podle Grohové potvrdili informaci, že se na jejich pražské ambasádě nalézalo 12 zbraní s tím, že se jedná o staré zbraně z osmdesátých let minulého století. "Byli jsme ujištěni, že ty zbraně nebyly použity, že byly uskladněny," poznamenala. "Nicméně nebylo dostatečně vysvětleno, proč byly nadále z našeho pohledu ilegálně uchovávány na jejich misi," dodala. Palestinci své české protějšky ujistili, že "palestinská strana respektuje zákony a dodržuje dohody a hodlá v tom pokračovat i nadále".

"Na jejich nótu odpovídáme nótou našeho ministerstva zahraničí palestinskému ministerstvu zahraničí, ve kterém konstatujeme, že zbraně nalezené v rezidenci zemřelého palestinského velvyslance nebyly řádně deklarovány a přihlášeny dle zákona," doplnila.

V Suchdole se demonstrovalo

Proti umístění palestinské ambasády v Praze - Suchdol začali po incidentu protestovat někteří místní obyvatelé. Uspořádali proto dnes demonstraci. Podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana na místo přišlo asi 50 demonstrantů, policisté nemuseli nijak zasahovat.

Starosta Suchdola Petr Hejl počet demonstrantů odhadl na 75 až 100. Mluvčí na setkání podle něj mluvili obecně o šíření islámu, situaci v Palestině a o přemístění ambasády. Lidem prý doporučili, aby se v této záležitosti obraceli na své volené zástupce v Parlamentu i samosprávě. Vystoupil i Hejl, který shrnul dosavadní vývoj ohledně výbuchu na ambasádě a objevu nelegálních zbraní. Někteří z demonstrantů měli transparenty vyzývající zástupce ambasády k dodržování vídeňských diplomatických konvencí.

Političtí představitelé městské části vyzvali k přestěhování ambasády minulý týden. Ministerstvo zahraničních věcí jim sdělilo, že jejich obavy sdílí a že bude o otázce jednat. Diplomaté ale zřejmě nemají vyjma výzev a vyjednávání žádné páky, jak palestinskou ambasádu ke stěhování přimět.

Hejl dnes také zároveň řekl, že ambasáda podle jeho informací zatím nezískala kolaudační povolení. Požádat by prý o něj měla v příštích dnech poté, co se vypořádá s menšími připomínkami například hasičů.

Ambasadora smrtelně zranila exploze, kterou způsobila výbušnina. Výbuch nastal po otevření sejfu v novém sídle ambasády v pražském Suchdole, kam byl trezor krátce předtím přestěhován.

Česká policie případ vyšetřuje jako usmrcení z nedbalosti a také nedovolené ozbrojování, nešlo podle ní o teroristický čin.

Doporučujeme
japos22 ( 11. ledna 2014 11:56 )

Blesk to dramatizuje - myslím, že nikoho z kompetentních ty zbraně nepřekvapují, poslali nótu, že zbraně u nás nebyly ohlášeny, a pokud se bude dít něco dalšího, tak by mne to překvapilo - smrt velvyslance je daleko záhadnější

zabibol ( 11. ledna 2014 11:39 )

Pryč s nimi. Pryč. Chudáci Izraelci, vedle takového souseda.

jana999 ( 11. ledna 2014 10:15 )

myslím, že lepší by bylo ambasádu úplně zrušit, australani taky mají ambasádu jen ve Vídni pro okolní státy a je to bohatší stát, Palestina nemá co do držky, kdyby je neživili izraelci tak chcípnou hlady ale musejí mít ambasádu v každý ***i světa

huhnja ( 11. ledna 2014 09:54 )

Čeští diplomaté mají určitě i silné páky k vyjednáváni o Palestinské ambasádě ale trochu silnějšího kalibru. a) Nikdy nedostanou kladné kolaudační rozhodnutí ( důvody se dají nacházet donekonečna) na objekt na Suchdole. b) A dá se i přitvrdit, pohrozit vypovězením ambasády a velvyslanectví jako takového.

ocsin ( 11. ledna 2014 09:14 )

Džené zbraně jsou fakt nebezpečné

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa