Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

Rodina palestinského velvyslance naplánovala pohřeb: Tělo převezou v pondělí

Autor: ČTK - 
4. ledna 2014
15:28

Tělo velvyslance Džamála Muhammada Džamála, který zemřel na následky zranění po středečním výbuchu v rezidenci v Praze - Suchdole, bude do Palestiny převezeno zřejmě v pondělí.

"Tělo bude letecky transportováno pravděpodobně v pondělí," uvedl tiskový mluvčí palestinské ambasády Nabíl Fahil. Velvyslancova dcera Rana Radiožurnálu řekla, že už byl stanoven termín pohřbu jejího otce, ale neprozradila ho. Mluvčí palestinského velvyslanectví prý zatím informaci o termínu posledního rozloučení nemá.

Experti kriminalistického ústavu stále zkoumají trezor, jehož výbuch ambasadora údajně zabil. Náměstek ředitele pro vědu a zahraniční styky Marek Kotrlý však nechtěl říci, zda už identifikovali látku, která způsobila explozi. "Zkoumáme stále zbytky výbušniny, která explodovala, a zkoumáme trezor jako takový. To znamená jeho uzamykací mechanismus," řekl dnes Kotrlý Radiožurnálu.

Záhadou zůstává původ a účel zbraní, které čeští vyšetřovatelé našli v objektu budoucí palestinské ambasády. Policejní mluvčí Andrea Zoulová ČTK řekla, že o víkendu policie zřejmě žádné informace k případu nezveřejní.

Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý v dnešním rozhovoru pro server Aktuálně.cz naznačil, že by Praha mohla Palestincům sloužit jako překladiště zbraní. Myslí si, že se zbraně mohou nacházet i na palestinských zastoupeních v jiných evropských zemích případně i v zámoří. Palestinská strana zatím výskyt zbraní nijak nevysvětlila.

Podle dnešního vyjádření mluvčí ministerstva zahraničních věcí Johany Grohové pro ČTK v současné době není ani naplánovaná žádná další schůzka na úrovni těchto resortů. V pátek se setkali náměstci ministrů zahraničí Jiří Schneider a Tajsír Džarádát, kteří se dohodli na spolupráci při vyšetřování případu. Palestinská strana slíbila, že ověří, zda palestinské působení bylo v minulosti v souladu s českým právním řádem.

Výbuch v rezidenci, do níž se velvyslancova rodina nastěhovala několik dní před tragédií, nastal ve středu krátce před polednem. Ambasador byl s vážným zraněním převezen do nemocnice, kde o několik hodin později zemřel. Z výsledků vyšetřování zatím vyplývá, že k explozi došlo při neodborné manipulaci s trezorem. Cizí zavinění zatím česká policie vylučuje, událost vyšetřuje jako usmrcení z nedbalosti.

Obdobný postoj zaujaly i palestinské úřady, ale velvyslancova dcera Rana je přesvědčena, že jejího otce někdo zavraždil. "Oficiální palestinské stanovisko je nepodložené. Sejf se běžně používal, má matka (žijící v Praze) mi to řekla. Schránka byla o den dříve přestěhována a cestou se s ní očividně něco událo," řekla Rana Džamálová agentuře AP.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

namoroman ( 4. ledna 2014 20:56 )

Nějak mi Tvůj příspěvek připomíná církevní prostituce... Jen nevím, kde se to přirovnání ve mě vzalo

minehava ( 4. ledna 2014 19:17 )

Už jsem to psala na vedlejší diskuzi-za jaké roky?,když to je novostavba?!?Jste fakt tak naivní?Jestli někdo vykládá báchorky,je to býv.MO.

azorek ( 4. ledna 2014 18:24 )

Představte se , že OSN vyhlásí rezolucí xy , že na našem území vznikne CIKÁNSKÝ STÁT . Bude se rozkládat mezi jihozápadní částí Ostravy , severozápadní částí Brna , severovýchodní částí Č.B. a jihovýchodní částí Prahy + polovina Hradčan , polovina Karlova mostu a orloje na Staroměstské radnici . Celý svět tuto rezoluci kvapem odsouhlasí , aby nebyli za rasisty. Z druhé strany budou stále natahovat pracky sudeťáci včetně Poláků jímž se i po těch létech zdá Slezko malé. To vše by ještě nebylo tak zlé , kdyby si ciláni neusmysleli , že v zimě chtějí lyžovat v Krkonoších , v létě jachtit na Lipně a k cimbálovce a čardáši potřebují vlastní moravské víno. Na jejich straně ale bude stát celý svět a po zuby ozbrojené modré přilby. ŘEKNĚTE MI UPŘÍMNĚ - také byste byli vzorní sousedi a nechali si brát půdu pod nohama , nebo budete z dopravních značek montovat rakety a střílet je nezvaným sousedům na hlavu ???

babana ( 4. ledna 2014 16:33 )

Islámskýho tatíčka poslal někdo do jejich pošuckýho nebíčka Nebo, o to hůř, se pablb přehmátl a nechtíc mu to rozsekalo tlamu. Věřím, že to nebyl teroristický útok či atentát, bouchlo to předčasně, nikoliv na místě určení.... pak to byl "pracovní úraz" a nikoliv úptok... Jeden známý říkal, že by te jeho dceři, co je na fotce, islám vyšuk** z hlavy. Dala jsem mu slib, že to tady uveřejním. Tímto slib plním a nemíním to komentovat.

babana ( 4. ledna 2014 16:28 )

Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý si myslí, že Česká republika mohla Palestincům sloužit jako překladiště zbraní. Uvedl v rozhovoru pro server Aktuálně.cz v reakci na nález zbraní v objektu budoucí palestinské ambasády po středečním výbuchu, který usmrtil palestinského velvyslance "Možná tu mluvíme o celé dobře organizované distribuční síti zbraní a výbušnin, kdy se pod diplomatickým krytím uskutečňuje rozsáhlý transfer zbraní s přesnými adresáty výzbroje," řekl Šedivý. Podle dostupných informací se v objektu budoucí palestinské ambasády v Praze - Suchdole našlo údajně sedm desítek střelných zbraní, které neprošly českou evidencí. Palestinská strana jejich výskyt nevysvětila. "Děsí mě to. Jde nejen o flagrantní porušení diplomatických norem a zvyklostí, ale i bezpečnostních zásad v uchovávání takového arzenálu - odtud i tragická smrt velvyslance Džamála Muhammada Džamála," uvedl jednašedesátiletý Šedivý. Palestinští představitelé podle něj zatím při vyšetřování "hrají divadlo". Případné vysvětlení, že zbraně měly sloužit k obraně velvyslanectví, podle něj neobstojí. Palestince totiž v České republice nikdo neohrožoval. " http://www.novinky.cz/domaci/323554-praha-mohla-byt-pro-palestince-prekladistem-zbrani-tvrdi-se divy.html Islámští pošuci, mezi které Palestina patří, jsou mírumilovní a o nás, kteří říkáme, ať táhnou z ČR pryč, říkají, že jsme xenofobní a rasisti. Vidím to na dvě možné varianty: buď ho někdo zlikvidoval a asi k tomu měl důvod, (vylezlo konečně na povrch, co tam skladují a buhví, kolik toho za ty roky ambasádou prošlo),nebo se odpálil nedopatřením při manipulaci s výbušninou, bůhví komu určenou, stejně jako ten arzenál zbraní, prostě překladiště.

Zobrazit celou diskusi