V Pardubicích odložili do babyboxu holčičku: Jde o 100. zachráněné dítě v Česku!

V Pardubicích někdo odložil novorozenou holčičku. Jde o 100. dítě, které v Česku zachránil babybox.  (Autor: profimedia.cz - ilustrace)
Autor: shp, ČTK - 
31. prosince 2013
07:56

Babybox zachránil již 100. dítě v České republice. Někdo v Pardubicích dnes ráno do zařízení odložil novorozenou holčičku.

V Pardubicích dnes po 05:15 někdo odložil do babyboxu novorozenou holčičku. Je to za osm let fungování těchto speciálních schránek v ČR už 100. odložené dítě, které bylo díky nim zachráněno.

Informaci Českého rozhlasu potvrdil ČTK zakladatel babyboxů Ludvík Hess. V pardubické nemocnici je to druhé odložené dítě od instalace babyboxu v roce 2008. Babyboxů je v zemi celkem 59.

Hess má z tak vysokého čísla odložených dětí smíšené pocity. "Nemůžu z toho mít radost, protože to svědčí o obrovském nedostatku naší společnosti. Kromě dětí odložených v babyoxech byly nalezeny desítky mrtvých pohozených dětí a těch, které nalezeny nebyly, bychom se asi nedopočítali," řek.

"Je pro mě ale samozřejmě zadostiučiněním, že díky babyboxům, které jsem prosadil a skoro vlastnoručně zřídil, mohlo tolik dětí důstojně vstoupit do života. Mohly být také odloženy na lavičce v parku nebo v čekárně na nádraží," doplnil.

Do babyboxů mohou matky odložit nechtěné dítě bez obav o jeho zdraví. Čidla ve vyhřívané schránce hned po vložení dítěte vyrozumí zdravotníky a vnitřek babyboxu snímá videokamera.

Člověka, který do schránky dítě vloží, ale kamera nezabírá, a on tedy zůstává v anonymitě. Policisté po lidech, kteří dítě do schránky odložili, nepátrají. Dítě totiž není ohroženo na zdraví ani na životě, takže nejde o trestný čin.

jeromeklapka ( 1. ledna 2014 02:52 )

dopdel Najskôr mu ju neudelia,to nie je jeho "výmysel".On je iba v združení,ktoré sa zasadilo o ich inštaláciu v Česku

japome ( 31. prosince 2013 18:40 )

dnes v televizi i sám autor babyboxů zděšeně řekl , že to mělo být pro případ opravdové nouze matky a né jako odložiště. S tím teda nepočítal

japome ( 31. prosince 2013 18:36 )

japome ( 31. prosince 2013 18:35 )

blooroses ( 31. prosince 2013 15:36 )

přesně můj názor, právo na život musí být vždy na prvním místě.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud