Takhle žije bývalý papež! Ten současný vedl svou první vánoční mši

Autor: simao, ČTK - 
25. prosince 2013
12:22

Štědrovečerní mše v bazilice svatého Petra ve Vatikáně byla pro současného papeže Františka velkou premiérou. Lidem vzkázal, ať se vyhnou pýše a sobeckosti a otevřou svá srdce Bohu. Před Vánocemi pak navštívil svého předchůdce Benedikta XVI., který tak poprvé světu ukázal, kde po svém odchodu z čela římskokatolické církve bydlí.

K tradičním křesťanským Vánocům, připomínajícím narození Ježíše Krista, patří i štědrovečerní mše ve vatikánské bazilice svatého Petra. Papež František ji vedl vůbec poprvé, do čela církve byl zvolen letos v březnu.

Bývalý papež poprvé ukázal své bydlení

Před svou velkou premiérou však Argentinec František stihl ještě navštívit svého předchůdce Benedikta XVI., aby mu popřál k Vánocům. Vůbec poprvé tak bývalý papež Benedikt světu ukázal, kde nyní bydlí - v klášteře Mater Ecclesiae ve vatikánských zahradách. František se přitom s Benediktem od jeho odchodu do ústraní setkal oficiálně teprve podruhé. Poprvé se sešli v červenci. Neoficiálně jsou však v kontaktu častěji - příležitostně si telefonují a František za Benediktem již dorazil i soukromě.

Vánoční strom z Domažlicka

Během Vánoc má ale papež František pořádně napilno. Jeho vůbec první štědrovečerní mši v zaplněné svatopetrské bazilice ve Vatikáně přihlíželo kolem 10 tisíc lidí. Na Svatopetrském náměstí pak další lidé sledovali její průběh na velkoplošných obrazovkách. Kromě nich byl v srdci Vatikánu na náměstí instalován i betlém od neapolského mistra Antonia Cantoneho a velký vánoční strom, který letos pochází z Domažlicka. Tradici jesliček a stromu zde přitom zavedl papež Jan Pavel II.

Co vzkázal papež lidem

Současný papež František pak během svého poměrně krátkého proslovu lidi nabádal, že si mohou ve svých životech vybrat mezi tmou a světlem. "Bůh je světlo, v něm není žádná temnota, zatímco lidé zažívají období světla a tmy, věrnosti a nevěry...Totéž prožíváme každý osobně. Ti kdo milují Boha, bratry a sestry, kráčejí světlem. Ti se zavřeným srdcem ovládaným pýchou, podvodem a egoismem pohlcuje tma," uvedl papež ve štědrovečerní řeči,

Během ceremonie papež František, který je známý svou skromností, ale stal se také osobností roku podle časopisu Time, sám nesl a poté líbal sošku novorozeného Ježíše. 25. prosince na Boží hod vánoční pak papež pronesl poselství k městu a světu. A vyzval k ukončení násilností na světě - konfliktů totiž není málo. Válčí se nadále již třetím rokem v Sýrii, ale třeba i Jižním Súdánu a Středoafrické republice.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

kobyla1 ( 25. prosince 2013 18:09 )

A papež vzkázal lidem, ať se vyhnou pýše a sobeckosti a otevřou své peněženky církvi - teda srdce Bohu. K čemu tuhle verbež svět živí ne nechápu. Jakoby nestačili cikáni.

merrylou212 ( 25. prosince 2013 17:10 )

Až mi naskočila husí kůže nad tím obrázkem. Určitě si představoval, že je to živé dítě !! A hned měl koule jako boule. Tohle se prostě nedá jinak okomentovat.

jecmen.44 ( 25. prosince 2013 16:19 )

jecmen.44 ( 25. prosince 2013 16:19 )

Jestli viděl piču, těžko říct, ale kdyby viděl tebe, byla by jistota, že viděl největšího ču.ráka.

jecmen.44 ( 25. prosince 2013 16:14 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud