30 let dobrovolníkem Horské služby: Lidi zachraňuje zadarmo

Dobrovolný záchranář Vít pracuje v Peci pod Sněžkou
Dobrovolný záchranář Vít pracuje v Peci pod Sněžkou  (Autor: archiv Blesku)
Autor: red - 
23. prosince 2013
07:09

Dobrovolného člena Horské služby vykonává ten, kdo rád pomáhá lidem. Dělá to totiž mimo své zaměstnání ve volném čase a nedostává žádný plat. Pan Vít (60) je dobrovolným členem Horské služby už od svých 30 let a stále ho to baví.

„Místo platu dostáváme oblečení, lyže pásy a věci na lezení,“ říká Vít, který je civilním povoláním učitel ekonomie na střední škole. K tomu ještě dělá vedoucího dětské ozdravovany v Peci pod Sněžkou.

Jak se vlastně člověk může stát dobrovolným záchranářem? V prvé řadě musí být místní. Investice do výcviku je drahá, a kdyby byl zájemce například z Prahy, kam by se po výcviku vrátil, byly by to pro Horskou službu vyhozené peníze. Když ho schválí okrsek, musí působit dva roky jako čekatel a absolvovat školu letní a školu zimní. Teprve potom je vedený jako řádný člen a z něj se může stát profesionálním členem Horské služby. Tohle ale nebyla ambice pana Víta. Za dva roky bude končit, protože každý záchranář Horské služby odchází do výslužby v 62 letech. I když byl velice sympatický, jsme rádi, že jsme jeho pomoc na Sněžce nepotřebovali.

Pět tipů jak přežít v horách

  • Vždy někoho informujte o tom, kam se chystáte.
  • I když je hezky, vemte si teplé oblečení.
  • Noste dostatečnou zásobu jídla a pití.
  • Když se ztratíte, volejte 1210 nebo 112.
  • Nepanikařte a noste baterku.
    Záchranáři při ukázce technického vybavení. Záchranáři při ukázce technického vybavení. | archiv Blesku

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi