Evakuace Američanů z Jižního Súdánu: Povstalci stříleli na letadlo

Letadlo USA se ocitlo pod palbou, čtyři vojáci zraněni.  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK, geo - 
22. prosince 2013
07:41

Čtyři američtí vojáci utrpěli zranění v Jižním Súdánu, když se tři americká vojenská letadla stala terčem střelby během evakuační mise. Podle agentury AP to oznámily americké ozbrojené síly. Úřední zdroje AP předtím uvedly, že stroje zasáhli jihosúdánští rebelové. Podle armády jsou zranění ve stabilizovaném stavu.

Letadla se zúčastnila mise, jejímž cílem bylo evakuovat americké občany v odlehlé části Jižního Súdánu, kde minulý týden vypukly boje mezi vládními jednotkami a rebely. Američané se chystali přistát ve městě Bor, správním středisku státu Jonglei, které je od minulého týdne dějištěm násilností, když se dostali do palby. Podle AP není známo, kolik amerických občanů se nachází v Boru. Americká armáda uvedla, že mise k jejich evakuaci se zúčastnila tři letadla CV-22 Osprey, která jsou s to vzlétat a přistávat jako vrtulníky.

Letadlo pod palbou

"Poté, co (letadla) při přibližování k místu přistání zasáhla střelba ze země, byla letadla odkloněna na letiště mimo zemi a ukončila misi," sdělila podle agentury AP americká armáda. Stroje odletěly do Entebbe v Ugandě, odkud byli příslušníci armády přepraveni do keňského Nairobi k ošetření.

V amerických prohlášeních se uvádí, že palba vycházela od neznámých sil. Samo město Bor je podle ugandské armády, která také potvrdila incident se střelbou na americké letadlo, od čtvrtka v rukou rebelů bývalého viceprezidenta Rieka Manchara, který vyzval ke svržení hlavy státu.

V Boru je asi 1600 keňských občanů, k jejichž evakuaci hodlá vyslat své jednotky i Nairobi. Podle jihosúdánského ministra informací s povstalci ve městě bojují jihosúdánští vojáci s podporou vzdušných sil země. Boje prý začaly dnes ráno po zprávách, že rebelové bez bližšího rozlišování střílejí po civilistech. "Těla jsou rozeseta po celém městě," sdělil také ministr. Počet obětí prý ale nelze odhadnout.

Boje mezi armádou a povstalci stojícími za Macharem, kterého prezident Salva Kiir, člen historicky znepřáteleného největšího místního etnika Dinka, v létě odvolal z úřadu, začaly v neděli v hlavním městě Jubě a rozšířily se už i do ostatních částí země. Od té doby jim podle činitelů OSN za oběť padly stovky lidí.

Strach z občanské války

Světoví vůdci se obávají, že etnicky motivované násilí přeroste v občanskou válku. Povstalci prý také ovládli přinejmenším část ropných polí, představujících zřejmě hlavní jablko sváru. K okamžitému zastavení bojů v Jižním Súdánu dnes vyzvala Africká unie, která zároveň označila jako válečný zločin čtvrteční incident, při kterém mladí příslušníci jednoho z místních etnik zabili tři indické příslušníky mírové mise OSN a nejméně 11 členů znepřáteleného etnika na základně OSN.

Konflikt v zemi ve čtvrtek odsoudil americký prezident Barack Obama, který vyzval vůdce obou znesvářených stran k ukončení násilností, neboť mladý stát je podle něj "na pokraji záhuby" v občanské válce. Zároveň do země vyslal malou jednotku zhruba 45 amerických vojáků, k ochraně amerických občanů a majetku, než se zlepší bezpečnostní situace.
 

Americké velvyslanectví v Jubě dnes podle AP uvedlo, že z metropole tento týden evakuovalo nejméně 450 Američanů a občanů dalších zemí. Kromě USA své občany ze země podle dřívějších zpráv začaly stahovat Británie a Německo.

kobyla1 ( 22. prosince 2013 19:51 )

Ty kdyby si držel zobák tak by si taky udělal líp ty komunisto

zabibol ( 22. prosince 2013 17:39 )

zabibol ( 22. prosince 2013 16:55 )

Bláboly. Nic než bolševické bláboly.

rumovapalice ( 22. prosince 2013 12:09 )

škoda že není u vesla JW Bush, to už by negři lítali luftem a z konečníků by jim kapal napalm, takhle se zas budou topit u lampedusy a žebrat o azyl pakáž imigrantská

dzelo ( 22. prosince 2013 09:41 )

Zase ty mizerné zloděje američany od někud vypráskali-jen houšť a větší kapky. Kde se objeví nafta jsou i američané a vždy začne nějaký konflikt.Ach tihle demokrati to je ale verbež.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud