Úterý 22. září 2020
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Jasno 23°C

Kníže na barikádách: Revoluce v náruči ukrajinské ramlice

Autor: ČTK, lvi - 
16. prosince 2013
11:25

Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg vykonal návštěvu Ukrajiny. Vyšel přímo mezi demonstranty. Místo ochranky mu však dělaly společnost dvě sličné ukrajinské ramlice. Tady chyběly už jen aktivistky z hnutí Femen, které jako zbraň používají své nahé tělo. Posteskl si však, že toho moc nezmohl...

Schwarzenberg si odskočil na jednodenní návštěvu Ukrajiny od svého nového objevu Jany Vopěnkové, která ho v posledních dnech zaměstnává více než Vitalije Klička box a revoluce dohromady.

Na kyjevském náměstí Nezávislosti (Majdan Nezaležnosti) podpořil Schwarzenberg demonstranty, kteří se hlásí k integraci s Evropou. Situace mu na místě připomínala události z listopadu 1989 v tehdejším Československu. Z představitelů ukrajinské vlády nikdo neprojevil zájem se s ním setkat.

"Představitelé vlády neprojevili větší chuť se se mnou setkati," řekl k tomu Schwarzenberg.

"Viděl jsem ten tábor na Majdanu, což bylo zajímavé. Moc mi to připomínalo situaci u nás, řekněme v listopadu, v prosinci 1989. Oni tam už vydrželi v tomto zimním počasí přes měsíc. Ti kluci a holky jsou opravdu obdivuhodní," dodal. Ukrajinci již několik týdnů protestují proti rozhodnutí místní vlády odložit podpis dohody o přidružení země k Evropské unii. Situaci koncem listopadu vyhrotil policejní zákrok na náměstí Nezávislosti s desítkami zraněných a zatčených.

Chtěl se přesvědčit na vlastní oči. Přál si potkat Havla

Na Ukrajinu se Schwarzenberg vydal, jak řekl, aby vše viděl "z první ruky" a přesvědčil se, jak situace vypadá. Děním na Ukrajině se má nejen na jeho podnět v pondělí zabývat zahraniční výbor české sněmovny.

Rozdíl mezi Ukrajinou nyní a listopadem 1989 ale vidí v tom, že Ukrajinci nemají jednotné vedení. "U nás se velmi rychle ustanovilo Občanské fórum, mluvčí byl Václav Havel, to tam ještě chybí," dodal bývalý šéf české diplomacie.

Češi by měli přiložit „pomocnou“ ruku k dílu

Řešení situace vidí v rozhovorech mezi všemi stranami. Ukrajinský prezident by měl podle Schwarzenberga přistoupit na kompromis s opozicí. "Ten takzvaný kulatý stůl se vůbec nekonal, z Majdanu tam nikdo nebyl, jen takoví quasi mluvčí, kteří s tím neměli co dělat. Mluvil pouze s politickými stranami, ale toto je povstání občanské společnosti," prohlásil český poslanec.

"Myslím, že musíme velmi pozorně sledovat situaci. Kdyby tam došlo k násilí, pak musíme ihned zakročit," řekl bez bližších podrobností Schwarzenberg. Praha by podle něj měla rovněž přispět k tomu, aby se obnovily rozhovory s Ukrajinou o přidružení k EU, která Brusel pozastavil, a aby se hovořilo s opozicí.

mirkazam ( 27. prosince 2013 08:54 )

enriko...je vidět, že tam taky nakupuješ. jak jinak by jsi měl takový přehled..

123automobil ( 16. prosince 2013 21:52 )

a

123automobil ( 16. prosince 2013 21:48 )

123automobil ( 16. prosince 2013 21:46 )

Ty tupá čuzo,jsi tak hloupá duchodci ty čuzo si na duichody celý život platili.podle vás by už neměli ani chodit nakupovat měli by pochcípat hlady?Měli by se sjednotit a takové vyvrhely zažalivat tothle je diskriminace!!!!!!!

reggina ( 16. prosince 2013 21:41 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud