Boeing má problém. Jeho vlajkové letouny mají vážné potíže! Přestanou na čas létat?

Dreamliner má od počátku uvedení do provozu technické problémy.  (Autor: boeing.com)
Autor: Lukáš Vincourek - 
27. listopadu 2013
23:49

Zatím problémový Dreamliner má nyní údajně potíže s motory. Ve vysokých výškách a bouřkách mu namrzají. Podobně jsou na tom i nejnovější Boeingy 747 - 8, známé jako „Jumbo“.

Americké úřady tak zřejmě přijmou bezpečnostní opatření výrobce Boeing, který doporučuje všem aerolinkám na světě s těmito stroji létat v nižších výškách a vyhýbat se bouřkám. V opačném případě hrozí ztráta tahu motorů z důvodu námrazy a ulpívání nadměrného množství mikročástic uvnitř pohonných jednotek General Eletric. V posledních dvou měsících si na zmíněný defekt ztěžovala řada pilotů různých aerolinií.

Boeing vydal zatím nezávazný pokyn patnácti společnostem, aby se řídily jeho bezpečnostního opatření s tím, že na odstranění závady intenzivně s výrobci motorů pracuje, respektive, že problém vyřeší zřejmě vytvoření lepšího softwaru systému kontroly motorů.

Aerolinky: Bezpečnost nade vše

Některé aerolinii dokonce nové Dreamlinery stahují z mezinárodních linek. Japan Airlines ruší provoz Dreamlinerů na dvou spojích z Tokia do Dillí a Singapuru. Nahradí je raději až do odvolání Boeingy 777.

Německá Lufthansa, která je největším uživatelem typu 747-8, oznámila, že od prosince její letadla nebudou létat ve vysokých hladinách, tedy nad deset kilometrů, a společnost bude ještě lépe plánovat trasy podle povětrnostních podmínek, aby se stroje bouřkám mohly vyhnout. 

Zase ten Dreamliner…

Pro Boeing jde o další ránu, co se týče modelu Dreamliner, který od počátku provozu provázejí technické potíže a závady. Na začátku roku například u všech 50 letounů zmíněného typu, které tehdy ve světě byly, muselo několik měsíců zůstat mimo provoz kvůli přehřívání baterií.

Zájem o letadla přesto přetrvává. Na aeroveletrhu v Dubaji počet objednávek překonal tisícovku. V provozu je aktuálně sto dreamlinerů.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud