Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, déšť 19°C

Minuta ticha, vlajky na pů žerdi, smuteční průvod: USA si připomínaly vraždu JFK

Autor: ČTK, geo - 
22. listopadu 2013
23:16

Spojené státy si dnes připomněly 50. výročí od zavraždění svého tehdejšího prezidenta Johna F. Kennedyho, který byl zastřelen v Dallasu ve státě Texas. Právě zde několik tisíc lidí uctilo Kennedyho památku minutou ticha a pietní ceremonií.

Již časně ráno přišel ke Kennedyho hrobu na vojenském hřbitově v Arlingtonu u hlavního města Washingtonu ministr spravedlnosti Eric Holder. Na hrob pak položila věnec pětaosmdesátiletá Jean Kennedyová Smithová, která je Kennedyho jediným žijícím sourozencem. Provázelo ji dalších deset členů rodiny.

Zavraždění mladého šestačtyřicetiletého prezidenta, který byl doma i v zahraničí symbolem naděje a optimismu, vyvolalo v zemi hluboké trauma. Pamětníci atentátu si často dodnes vzpomínají, co právě dělali, "když zabili Kennedyho".

Prokletý Dallas

Město Dallas, kde se soustřeďovala řada Kennedyho politických odpůrců, mělo dlouho po atentátu podle amerických médií status vyděděnce a až do letoška výročí atentátu oficiálně nepřipomínalo. List The New York Times uvedl, že tato nevraživost mnoha Američanů vůči Dallasu již před dlouhou dobou vyprchala. List ocenil, že město ponechalo v nezměněné podobě místo atentátu na Dealey Plaza, přestože okolí se rychle vyvíjelo.

Letos poprvé město uspořádalo oficiální vzpomínku na Kennedyho. Na dnešní ceremonii vydala radnice jen 5000 vstupenek, ale celý průběh se vysílal na obří obrazovky rozmístěné v centru města. Ceremonii vedl starosta Mike Rawlings. Odhalil také památník - desku s posledním odstavcem projevu, který měl Kennedy v Dallasu před 50 lety pronést, ale atentátník mu v tom zabránil.

Následovala minuta ticha přesně ve chvíli, kdy přes Dealey Plaza před 50 lety projížděla Kennedyho kolona a kdy ho Lee Harvey Oswald z šestého patra nedaleké budovy zastřelil. Minutu ticha provázelo zvonění zvonů.

Vlajky na půl žerdi

Prezident Barack Obama nařídil, aby dnes na Bílém domě, na Kapitolu a dalších vládních budovách byly vlajky spuštěny na půl žerdi. "Dnes na něj vzpomínáme a oslavujeme jeho trvalou stopu v americké historii," uvedl Obama. Dnes má na programu setkání s příslušníky Mírových sborů, dobrovolnického programu pro pomoc v zahraničí, který Kennedy založil.

Vzpomínky na JFK, jak se zavražděnému prezidentovi přezdívalo, se dnes konaly i na dalších místech USA.

zaviracispendlik ( 23. listopadu 2013 09:12 )

a kdy odtajní jeho vraždu, dožijeme se toho,,,???

klidek.pianko ( 23. listopadu 2013 00:12 )

vlajky na pů žerdi ..................... pokud něco chcete bleskáči uctít, dopište si tučný titulek

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa