Krize v ČT: Pět expertů posoudí cenzuru! Do šedé zóny neproniknou, varuje Drtinová

Ředitel ČT Dvořák zadal nezávislý audit kvůli prošetření údajné cenzury, na kterou si stěžuje mimo jiné moderátorka Drtinová  (Autor: Foto Blesk - Roman Souček, Ladislav Křivan)
Autor: simao, ČTK - 
22. listopadu 2013
17:08

Generální ředitel ČT Petr Dvořák rozhodl o tom, že stížnost na cenzuru ve zpravodajství posoudí pět nezávislých osobností. A tenhle tým již vznikl. Jenže jedna z hlavních tváří nespokojenců, moderátorka Daniela Drtinová, s podobou naplánovaného auditu nesouhlasí. Za 6 hodin zjistit, zda se v ČT dějí nekalosti, to prý prostě nejde.

Krize v ČT propukla po sepsání petice proti cenzuře ve zpravodajských relacích. Podepsala se pod ní i moderátorka Daniela Drtinová a dalších 22 pracovníků. Zároveň však vznikla i antipetice, pod kterou přidalo svůj podpis 61 redaktorů, včetně Václava Moravce. A rázem bylo veselo. Peticí nespokojenců se zabývala i Rada ČT a uložila řediteli televize Dvořákovi, aby vše prošetřil.

Kdo usedne v odborné komisi?

Petr Dvořák proto nechal sestavit tým expertů, kteří provedou audit. A prověří stížnosti na údajné zasahování do zpravodajství. Ve "Dvořákově" údajně nezávislém týmu jsou prorektor UK Michal Šobr, předsedkyně Etické komise Syndikátu novinářů Barbora Osvaldová, sociolog Jaromír Volek a zahraniční zpravodajové Rob Cameron z BBC a Dana Schmidt z dánského listu Politiken. "Sejdou se mimo Českou televizi a do jejich rozhodování by neměl zasahovat žádný zaměstnanec ČT," tvrdí Dvořák.

Stanovisko odborníků by se Rada ČT měla dozvědět 11. prosince. "Je to pět nezávislých odborníků, kteří jsou podle mě vybráni dobře," řekl Parlamentním listům šéf Rady Milan Uhde. Člen Rady ČT Radek Mezuláník však oponuje, že Dvořák měl výběr konzultovat s autory stížnosti na poměry v ČT...

Moderátorka Drtinová: Za 6 hodin nic neodhalí!

Moderátorka Drtinová považuje vybrané osobnosti za důvěryhodné. "Nebudeme nic bojkotovat, podstatné je pro nás řešení problému," řekla ČTK. Výhrady ale má. "Za šest hodin se žádná kontrola nedá udělat. Ověřovali jsme si, že audit je plánovaný na jeden den od 12 do 18 hodin. Za tu dobu se auditoři maximálně stihnou podívat na reportáže," tvrdí Drtinová serveru lidovky.cz. A dodává: "Důležité je, jak to funguje v ´šedé zóně´. Jestli zpravodajství ovlivňuje nějaký manažer, s jakým zadáním a jakou k tomu má motivaci. To porovnáním výstupů auditoři nezjistí." Navíc jí nevoní, že materiály auditorům dodá generální ředitel Dvořák. A obává se také momentu, že nespokojence čekají výpovědi pro nadbytečnost.

zadnice ( 23. listopadu 2013 10:20 )

Drtinová se skutečně s jejím věčným skákáním do řeči nedá poslouchat!!! Bohužel její "trend" používají i ostatní tzv. "moderátoři" ČT včetně Moravce a je to čím dál horší, takže tyto "pořady" přestávám sledovat!!!

romnik01 ( 23. listopadu 2013 08:21 )

Ať už jde ta upištěná Drtinová do ha.zlu. Tak nesympatickou moderátorku nikde nemají a je úplně jedno komu kdo straní a nestraní.

jana999 ( 22. listopadu 2013 22:59 )

akorát, že doted tý píče drtinoví ta cenzura vyhovovala, dokud se deptali levicoví politici, tak to bylo ok co pipko drtinová?

jana999 ( 22. listopadu 2013 22:57 )

no tak mě spíš přijde *** Drtinová, najednou je cenzura a když jí dělala ona tak to bylo v pořádku? Taková píče už měl dávno někdo rozbít hubu

karel ( 22. listopadu 2013 18:40 )

Paní Dana Schmidt nezná ani poměry v Dánsku (viz její komentáře o opilých studentech v Čechách), zůstala lehce zastydlá v 60.letech, pak dlouho psala o Rusku, a teď na stará kolena bude radit v Česku? Lehce zoufalý krok.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud