Kletba Mata Hari: Rodný dům popravené špionky zničil požár

Autor: geo - 
20. října 2013
20:20

Rozsáhlý požár zničil v noci na neděli dům, ve kterém se narodila Mata Hari, spolu s několika dalšími budovami v nizozemském Leeuwardenu. Oheň, který vypukl v jednom z obchodů, se hasičům podařilo dostat pod kontrolu až v neděli ráno.

Rozsáhlý požár vypukl v sobotu večer a hasičům se ho podařilo dostat pod kontrolu teprve v nedělních ranních hodinách. Záběry nizozemské televize ukazují plameny šlehající nad střechy budov a viditelné i z velké dálky. Kromě rodného domu špionky lehlo popelem 5 dalších sousedních domů.

Shořelo muzeum

V domě v Leeuwardenu, ve kterém se Mata hari v roce 1876 narodila jako Margarethe Zelle, sídlilo i muzeum krásné tanečnice a špionky. Plameny tak pohltili spoustu unikátních pamětihodností, desítky originálních fotografií svůdné tanečnice i její první školní vysvědčení.

Oheň zabíjel

Z bloku domů v historickém centru bylo evakuováno 50 obyvatel. Podle tiskové konference Leeuwardské policie má požár minimálně jednu lidskou oběť. Jde o mladého muže (24), který volal hasiče, ale ti se k němu nemohli kvůli riziku zřícení budov dostat.

Tragický osud špionky

Mata Hari jako manželka důstojníka nizozemské koloniální armády strávila několik let na Jávě a později se v Paříži proslavila břišním tancem.  Za první světové války byla naverbována jako agentka francouzsé tajné služby. Vlivná kurtizána ale spolupracovala i s druhou stranou konfliktu.  Obvinění ze spolupráce s Němci ji v říjnu 1917 dovedlo na popraviště.

Mata Hari se stala námětem mnoha uměleckých děl (v roce 1931 si ji ve filmu zahrála Greta Garbo). V roce 2001 její nadace dokonce žádala revizi "falešného" procesu.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud