Co se čůrá v Česku: V Praze kokain, v Brně extáze a Ostravě pervitin

Drogová mapa Česka  (Autor: Blesk)
Autor: ČTK - 
9. října 2013
15:05

Plzeň má největší spotřebu heroinu, v Praze převažuje kokain, v Brně extáze a v Ostravě pervitin. Vyplývá to z měření přítomnosti drog v odpadních vodách, které se v Česku provádí v deseti městech.

"Překvapilo nás to. Další je Ústí nad Labem, ale Plzeň má úplně úplně jiný charakter. Jestli je to nějaká přepravní cesta díky blízkosti německé hranice. Ale my měříme užívání, tedy to, co ti lidé ze sebe vyloučí v moči," uvedl Lubor Hruška, šéf ostravské obecně prospěšné společnosti Accendo-Centrum pro vědu a výzkum. Na území města se tedy vyskytuje hodně lidí užívajících heroin, ale nemusí jít o občany Plzně.

Projekt zadalo a dotuje ministerstvo vnitra a je součástí Programu bezpečnostního výzkumu ČR. Analytické postupy převzal výzkumný ústav z Itálie a ze Španělska. Výzkum sleduje tři česká města, a to Prahu, Plzeň a Ústí nad Labem a sedm moravských - Brno, Ostravu, Frýdek-Místek, Karvinou, Havířov, Český Těšín a Orlovou.

"V Plzni jsme za týden identifikovali 7500 dávek heroinu a počtem obyvatel dvojnásobná Ostrava má 'jen' 6000 dávek. Ještě větší Brno je s Plzní srovnatelné," uvedl Hruška. Ostatní sledované drogy mají v Plzni ve vztahu k jiným městům podprůměrné hodnoty.

Kromě heroinu sleduje výzkumný tým ještě pervitin, kokain, amfetamin a extázi. Pervitinu je v Plzni daleko méně, nejvíce je v Ústí nad Labem a v Ostravě. V Praze je velmi výrazný kokain, v Ústí nad Labem kromě pervitinu také amfetamin. V extázi, tedy taneční droze, vede Brno a výrazná je také Praha.

Hlavním aktérem prvního podobného projektu v ČR je Výzkumný ústav vodohospodářský, s nímž spolupracují správci kanalizací ve městech.

japos22 ( 9. října 2013 21:40 )

Ty si stále vážně myslíš, že se čůránky filtrují rovnou do vovovodu, no to mne podrž

japos22 ( 9. října 2013 19:23 )

Jasně, prostředí příznivé pro drogy tady je, ale nikdo nemusí , když nechce, informací o škodlivosti drog je dostatek, ale když má někdo v hlavě vymeteno - je to každého problém, a následně problém lidí, kteří to musí řešit. Je to o celé společnosti - a když je zkorumpovaná penězi a nemá jiné hodnoty - jako třeba Blesk , potom je každá rada drahá

moiaza ( 9. října 2013 19:16 )

V naší krásné demokrácii jsme aspoň v něčem světová špička. V drogach jsme velmoc! Díky Havle, díky Klausi!

japos22 ( 9. října 2013 18:58 )

A ty si myslíš, že odpadní voda se přímo recykluje do vodovodů - , a ty si myslíš, že když se provádějí rozbory odpadní vody, tak se neprovádějí rozbory vody ve vodovodu - , proč si kupuju potom pivo a nepiju kokain a pervitin a heroin přímo z vodovodu

japos22 ( 9. října 2013 18:36 )

To nebylo ve zlém, protože se mnou je to už tak špatné, že když něco nezvorám, tak se jdu navštívit, abych si blahopřál

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud