Zemřel Čech v Libanonu zbytečně? Libanon vyšetřuje policisty, kteří nereagovali na jeho volání o pomoc

Turista zůstal bez pomoci v údolí Kadíša
Autor: ČTK, geo - 
5. října 2013
09:42

Český turista, který zemřel v údolí Kadíša, zřejmě mohl být zachráněn živý. Dovolal se na tísňovou linku 112, ale pomoc nepřišla. Šestačtyřicetiletý Čech se vydal na výlet minulý týden ve středu a za špatné viditelnosti se zřítil do hlubokého údolí.

Dva příslušníky libanonských bezpečnostních složek v minulých dnech zadržela policie kvůli podezření, že nereagovali na tísňové volání českého turisty. Oznámil to bejrútský tisk s odvoláním na ministra vnitra Marvána Šarbíla.

Volal 112, pomoc nepřišla

 Z protokolu telefonního operátora policie zjistila, že muž volal o pomoc na linku 112, ale operátor na jeho žádost o pomoc údajně nereagoval. "Incident dál vyšetřujeme a příslušné osoby budou pohnány k odpovědnosti," řekl novinářům libanonský ministr. Dodal, že turista možná hovořil česky nebo anglicky a operátor mu nerozuměl. "To ale neznamená, že nebyl povinen reagovat," řekl Šarbíl.
    

Libanonskou tísňovou linku spravuje Vnitřní bezpečnostní služba (ISF), která je součástí složek ministerstva vnitra. Dva její členové byli v souvislosti s incidentem zadrženi a policie je vyslýchá. Bude-li zjištěno, že pochybili, čeká je podle libanonského tisku propuštění ze služby a soud.

Zmizení nahlásil hotel

Police po českém turistovi začala pátrat minulý týden ve čtvrtek, kdy zaměstnanci hotelu, v němž se ubytoval, našli jeho SMS zprávy se žádostí o pomoc. Do pátrání byla nasazena speciální armádní jednotka, policie, místní strážníci i policejní jednotka se psy. V úterý záchranáři našli jeho mrtvé tělo v údolí Kadíša.
    

Okolnosti úmrtí na místě prověřil přivolaný lékař a skupina forenzních odborníků. Kopie lékařské zprávy bude podle místního tisku zaslána libanonským úřadům i českému velvyslanectví v Bejrútu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

kukuku ( 5. října 2013 14:19 )

To je jako bys napsal, že SOS snad platí jen v Česku.

ascharad ( 5. října 2013 12:13 )

Zachránili ho ,ale už mrtvého.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud