U Itálie ztroskotala loď: Moře vyplavilo stovky těl

Autor: piff, ČTK - 
3. října 2013
21:12

U jihoitalského ostrova Lampedusa utonuly při lodní nehodě stovky afrických uprchlíků. Záchranáři zatím našli zhruba 200 těl. Panují ale obavy, že mrtvých může být až 350. Italská vláda se rozhodla vyhlásit na pátek státní smutek.

Po vylovení více než 90 obětí z vod Středozemního moře našli potápěči uvnitř vraku a v jeho okolí v hloubce 40 metrů zhruba stovku dalších těl, většinou žen a dětí. U ostrova se dosud podařilo zachránit kolem 150 lidí. S dalšími zachráněnými z lodi, která přepravovala kolem 500 osob, už ale úřady nepočítají, protože mnoho hodin po katastrofě záchranáři nacházejí už jen mrtvé.

Italský premiér Enrico Letta označil nehodu za velké neštěstí a po dohodě s vládními ministry se rozhodl na pátek vyhlásit státní smutek.

Papež František v reakci na katastrofu prohlásil, že se jedná o velkou hanbu. Připomněl, že podobných tragédií již bylo mnoho, a vyzval k přijetí takových opatření, aby se již neopakovaly. Věřící také vybídl k modlitbám za utonulé. 

Podle úřadu vrchního komisaře OSN pro uprchlíky pocházejí všichni běženci z Eritreje a vypluli z Libye. Předchozí zprávy tvrdily, že nejvíce pasažérů bylo ze Somálska.

"Je to hrůza, hrůza. Stále přinášejí další těla," řekla se slzami v očích starostka Lampedusy Giusi Nicoliniová.

Příčina neštěstí se vyšetřuje

Mezi utonulými jsou ženy i děti. Podle starostky se loď začala potápět a pasažéři rozdělali ohně, aby přivolali pomoc. Na palubě pak vypukl požár.

Podle vyšetřovatelů uprchlíci zapálili na palubě deky, aby na sebe upozornili lidi na břehu. Od dek chytla motorová nafta a loď začala hořet a potopila se.

Rybářský člun, který byl právě poblíž, vzal na palubu 60 lidí a informoval pobřežní stráž. Záchranáři jsou stále na místě a pátrají po dalších lidech. Podle agentury ANSA se zatím podařilo z moře vytáhnout asi 160 lidí.

Do Itálie se snaží dostat každý měsíc stovky uprchlíků z Afriky a Blízkého východu. V poslední době se zvyšuje počet běženců ze Sýrie - od začátku roku jich bylo už 6000. Minulý týden utonulo u Sicílie 13 migrantů ze severní Afriky, především z Eritreje.

Nehoda připomněla tragedii z roku 2012

Tato nehoda připomněla lednovou tragedii z roku 2012, kdy luxusní výletní parník Costa Concordia ztroskotal u břehů Itálie. Na palubě měl 4229 osob, z toho 3200 turistů. Nehodu nepřežilo 32 lidí. Plavidlo najelo na mělčinu a částečně se převrátilo.

Hlavním obviněným z neštěstí je bývalý kapitán Francesco Schettino, který nařídil, aby se loď nebezpečně přiblížila k ostrovu Giglio.

c3rb3r0s ( 4. října 2013 08:42 )

Vyhlašujou státní smutek ale kdyby se ta loď nepotopila tak by ty uprchlíky na břehu pochytali a obratem je poslali zhebnou zpátky do afriky.

vykutalena.vdova ( 4. října 2013 07:37 )

Alespoň jedna dobrá zpráva...

petrkramny.vrah ( 4. října 2013 06:25 )

JEN ŠKODA ŽE MEZI NIMI NENYL VRAH KRAMNÝ

tomik007 ( 4. října 2013 00:22 )

Presne toto se nyni prihodilo i ODS...

mandat ( 3. října 2013 22:06 )

Co to melete, lod neztroskotala. Ty vymastenci sami zapalily lod. Nalili benzin na palubu a zapalili to, aby hlidka videla kour na lodi. Lod zacla horet a potopila se. Navic skoro nikdo neumel plavat. A takovy neandrtalici zaplavuji Evropu. To se mame na co tesit.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud