Za masakrem v Keni stojí Američané i Britka: V obchoďáku se dnes opět střílelo!
Skončí toto krveprolití někdy? Ačkoliv keňské úřady už opakovaně ohlásily úplné ovládnutí nákupního centra v Nairobi, kde teroristé zabili nejméně 62 lidí, dnes ráno se tu strhla další přestřelka.
Vojáci a policisté prý při závěrečném pročesávání obchodů narazili na jednoho či dva skrývající se ozbrojence, uvedly agentury s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Podle svědků je z centra stále slyšet výstřely.
Za útokem stáli i Američané
Mezi útočníky podle šéfky keňské diplomacie Aminy Mohamed byli i dva či tři Američané a Britka. Americké televizi PBS ministryně řekla, že dotyční Američané byli mladíci ve věku 18 až 19 let, somálského či arabského původu a že v USA žili v Minnesotě a ještě jednom dalším místě. V případě Britky média spekulují, že to může být Samantha Lewthwaite (29), jež se prý na podobných útocích podílela již mnohokrát v minulosti. Jde údajně o fanatičku přezdívanou Bílá vdova, která byla provdaná za sebevražedného atentátníka, jenž se podílel na pumových útocích v londýnské hromadné dopravě v červenci 2005.
Šabáb je napojen na Al-Káidu
Americké úřady tyto informace dosud nepotvrdily. Ministerstvo zahraničí sdělilo, že ohledně identity a národnosti útočníků nepanuje jistota. Ke krveprolití se přihlásily somálské islamistické milice Šabáb, napojené na teroristickou síť Al-Káida. Útok označily za odvetu za keňské vojenské angažmá v Somálsku. Krvavé řádění maskovaných mužů si vyžádalo životy nejméně 62 lidí a asi dvě stovky dalších utrpěly zranění.
Nepíšu o prodaných zbraních, ale o těch v zahraničí použitých,doma vyrobených a vlastní armádou "užívaných"...