Babyboxy zachránily dvě miminka: Holčičky v Mělníku a Havlíčkově Brodě!

Díky babyboxům se podařilo v Česku zachránit život již 92 dětem!
15. 9. 2013
13:33

Hned dvě nechtěné holčičky našli pracovníci nemocnic v noci na dnešek v Mělníku a Havlíčkově Brodě. Jen letos zachránily babyboxy v Česku celkem 11 životů, od jejich zřízení pak do nich bylo uloženo celkem 92 dětí.

Do babyboxu v nemocnici v Mělníku odložil někdo v noci na dnešek holčičku, měřící 50 centimetrů a vážící 3160 kilogramů, potvrdila mluvčí nemocnice Lucie Zikmundová. "Miminko je podle lékařů neonatologie mělnické nemocnice klinicky donošené a rychle se zadaptovalo," uvedla mluvčí. Holčičku přitom dnes krátce před druhou hodinou ranní také v havlíčkobrodském babyboxu. Byla zabalená v ručnících, špinavých plenách, krátce po porodu a podchlazená. Je však již v pořádku a dostala jméno Rita. "Děťátko je zdravé a váží 3220 gramů," předseda správní rady Nadačního fondu pro odložené děti Statim Ludvík Hess. Jde přitom o 91. a 92. dítě, které "Hessovy" babyboxy v Česku zachránily. 

Chystá se otevření dalšího babyboxu

První babybox byl přitom u nás otevřen díky Hessovi v roce 2005 v sídle soukromé kliniky GynCentrum v pražském Hloubětíně. Celkem jich je nyní po Česku 57, otevření dalšího se chystá již příští týden v Nemocnici Česká Lípa. Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání a ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní zdravotnický personál novorozeneckého oddělení.

Babyboxy mají v Česku i odpůrce. Proč?

Schránky jsou umístěny tak, aby se ženy nemusely bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Přesto se objevují případy, kdy rodička své dítě odloží mimo babybox a to pak mnohdy marně bojuje o život... Babyboxy však mají u nás i své odpůrce, včetně České neonatologické společnosti. Loni se proti nim postavil Výbor OSN pro práva dítěte. Podle něj odporují babyboxy pěti článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a možnost znát své rodiče.

miriam ( 15. září 2013 16:22 )

Do babyboxů v ČR bylo odloženo celkem 28 chlapců. Nevím, jak moc umíš počítat, ale mně to jako 99,99% dívek tedy nepřipadá

bafinka81 ( 15. září 2013 15:58 )

3160 KILOgramů? Hmmm

lysohlavek02 ( 15. září 2013 15:02 )

..já mám děti rád...pečený s hranolkama a tatarkou..mňam

marie60 ( 15. září 2013 14:18 )

 Hlavně, že ty děti nezavraždily a nezahrabaly někde v lese a nebo ve sklepě, jak ta z Vlasatic. Snad si je vezmou lidi, kteří je budou s láskou vychovávat.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa