New York pláče za oběti 11. září. V lepší zítřky doufá Joe Lhota, adept na starostu s českými kořeny

Autor: simao, ČTK - 
11. září 2013
20:50

Barack Obama neskrýval při pietě za oběti 11. září 2001 dojetí. Při vzpomínce na útok na Světové obchodní centrum uctil před Bílým domem jejich památku minutou ticha. Dnes je to přesně 12 let od této tragédie. V lepší zítřky však věří jak americký prezident, tak i kandidát na nového newyorského starostu. Jmenuje se Joe Lhota. Že vám je jeho jméno povědomé? Nejde o náhodu!

Pietní akce za oběti teroristických útoků z roku 2001 se dnes konaly jak v New Yorku, tak i ve Washingtonu. Prezident Obama uctil památku obětí útoků minutou ticha před Bílým domem a Pentagonem, poblíž někdejšího Světového obchodního střediska v New Yorku pak četli lidé jména téměř 3000 lidí, kteří zahynuli při nárazu unesených letadel do dvou mrakodrapů. 

Obama vyšel před Bílý dům přes v době útoku

Obama dnes vyšel před Bílý dům s manželkou Michelle přesně ve 14:46 SELČ, kdy první z letadel narazilo do newyorské budovy a v centru "Velkého jablka" se před 12 lety zastavil život. "V našich srdcích stále cítíme bolest z té ztráty... Ale jejich světlo zůstává ve vás," obrátil se Obama v projevu na příbuzné obětí. "Nezáleží na tom, kolik let uplynulo, tahle chvíle přijde každý rok, a je to vždycky stejné," řekla agentuře AP Karen Hinson, která při útocích přišla o bratra, jehož tělo se nikdy nenašlo.

Slovům příbuzných obětí mlčky naslouchal také současný newyorský starosta Michael Bloomberg, či jeho předchůdce úřadující v roce 2001 Rudy Giuliani. New York se mezitím připravuje na nové volby starosty - a stát se jím může politik s českými kořeny.

Lhota. Joe Lhota: Nový starosta New Yorku?

Za demokraty městský ombudsman Bill de Blasio. Za republikány Joe Lhota, politik s českými kořeny. Takové bude složení listopadových voleb newyorského starosty. Favorit De Blasio má patrně větší šance, v 1. kole po sečtení 97% hlasů získal 40,2% a to by mu mohlo na celkové vítězství stačit. Hlasy se však budou možná přepočítávat. A naděje umírá poslední, což ví i Lhota. Rád by se dočkal i 2. kola.  

Politik s českými předky Lhota je přitom bývalým šéfem newyorského dopravního podniku. V republikánských primárkách porazil miliardáře Johna Catsimatidise a své české kořeny vysvětluje takto: "Rodina z otcovy strany je z české části, 120 kilometrů jižně od Prahy. Dědeček z matčiny strany byl Ital a babička židovka. Mám kousek ode všeho - jako New York," řekl New York Postu. Lhota doufá v lepší zítřky New Yorku a rád by navázal na republikána Giulianiho i mediálního magnáta Bloomberga, který začínal jako demokrat, ale na starostu kandidoval jako republikán (a skončil jako nezávislý). Podle analytiků však nyní vyhraje demokrat. Vítězství republikánů prý souvisela právě s mimořádnými okolnostmi, jako byla vlna zločinnosti nebo teroristické útoky před 12 lety.

scaero ( 12. září 2013 20:27 )

lhotak na nejaky cechy sere ten ani nevi kde cechy jsou a hlavne proc by to mel vědět

japos22 ( 12. září 2013 19:49 )

Pepa Lhoták by byl nejlepší americký prezident!!

itartas ( 12. září 2013 19:10 )

Že byl Obama naměkko to věřím, kdo by ostatně nebyl. Stejně jsem přesvědčená, že tuší. jak se věci mají, ale co nadělá, musí hrát podle jejich scénáře pokud chce být americký prezident, ale dává mu to zabrat.

fandamilan ( 12. září 2013 17:01 )

hitler byl oproti těchto kure. lidumil.To co dělal to ted dělají amíci v čele s černým negrem.

fandamilan ( 12. září 2013 16:58 )

Zkur.ení američtí teroristi pláčou,jak dojemné.Sami si zabili svoje lidi,a ted ten černý negr pláče.hitler by se od těch kur.v mohl učit.Chce to odpálit 2 nálože v usej a bude klid.Atom je atom.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud