Ohnivé peklo v USA: V ohrožení známý park i město San Francisco!

Autor: ČTK, geo - 
24. srpna 2013
10:44

Kalifornský guvernér Jerry Brown kvůli požáru u Yosemitského národního parku vyhlásil stav ohrožení pro San Francisco. Oheň ohrožuje elektrické vedení zásobující město, ohrozit může i přehradu. Požár, se kterým hasiči bojují už týden, je jedním z největších, které v současné době extrémního sucha sužují západní část Spojených států.

Požár v západní části pohoří Sierra Nevada se však rychle šíří a hasiči vyjednávají o případných posilách s Pentagonem a kanadskými úřady. Kalifornští hasiči bojují s rozsáhlým lesním požárem v oblasti Stanislaus National Forest od minulé soboty. V pátek pronikl až na okraj známého Yosemitského národního parku, který se ale jeho vedení zatím nechystá úplně uzavřít.

San Francisco bez dodávek proudu

Brown opatření vyhlásil v pátek večer poté, co požár začal ohrožovat elektrické vedení zásobující energií kulturní a finanční metropoli severní Kalifornie. Požár už energetickou infrastrukturu poničil a přinutil úřady elektrické vedení odpojit, uvedl guvernér v prohlášení. Podle guvernéra by požár mohl ovlivnit i dodávky vody do San Francisca. Plameny by totiž mohly ohrozit přehradu Hetch Hetchy, od níž jsou nyní vzdáleny jen zhruba 6,5 kilometru.

Hoří Yosemitský národní park

Požár do pátečního odpoledne strávil 44,5 kilometrů čtverečních porostu u severovýchodního výběžku yosemitského parku, který je od San Francisca vzdálen přes 300 kilometrů a patří mezi nejoblíbenější turistické oblasti západu USA. Rozsah požáru několikanásobně vzrostl ve čtvrtek, kdy zuřil na 217 čtverečních kilometrech půdy. Ohroženo je podle Reuters 4500 domů, z nichž některé už byly evakuovány.

Také v oblasti přímo postižené ohněm platí stav ohrožení. Jde o jeden z největších požárů, které v současné době extrémního sucha sužují západní část Spojených států.

Celkově plameny všech zhruba 50 kalifornských požárů zdevastovaly 425 čtverečních kilometrů půdy, zničily nejméně čtyři domy a 12 hospodářských stavení. Hasičům se živel v těžkém kopcovitém terénu nedaří dostat pod kontrolu.

vencapernik ( 25. srpna 2013 22:32 )

fandamilan &georg7:zalezte zpatky do tech ho.ven a necpete se mezi lidi vy smradlavy potrati.

fandamilan ( 24. srpna 2013 22:27 )

Ty pičo proradná,co je v té zkurvené americe dobré?

fandamilan ( 24. srpna 2013 22:25 )

Jen at trpí.At jich zdechne co nejvíc.

eccehomo ( 24. srpna 2013 15:45 )

Yellowstone Park je ve Wyomingu, pres 800 mil na vychod. Tenhle pozar je u Yosemitskeho Parku v Kalifornii. Oba parky jsou nadherne a doufam, ze nam Yosemite neshori

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud