Bulharsko se omlouvá za okupaci Československa! Růžovým pomníkem sovětské armády

Autor: ČTK, šim - 
21. srpna 2013
14:38

Praha měla růžový tank, Sofie má růžový pomník sovětské armády. Sovětský památník neznámý bulharský umělec přetřel narůžovo symbolicky v noci na dnešek, v den 45. výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy. Pod plastikou je nasprejovaný nápis: Bulharsko se omlouvá.

Bulharsko bylo jedním z pětice států východního bloku, které do země poslalo své vojáky. Kdo za obarvením památníku stojí, nebylo jasné.

Bulharský deník Sega v této souvislosti poznamenal, že podobnými akcemi v Česku proslul výtvarník David Černý, který přebarvil v roce 1991 narůžovo rovněž památník sovětským vojákům - tank ze druhé světové války.

Sofijský památník přitom nezískal nový vzhled poprvé. Například v roce 2011 se vojáci v bronzovém sousoší změnili v americké komiksové hrdiny Supermana či Wolverina ze ságy X-Men. Přibyl i Santa Claus a Ronald McDonald, symbol řetězce McDonald's, a ruská vlajka, kterou vojáci drží v rukou, byla obarvena na americkou a pod tím vším byl bulharský nápis Držíme krok s dobou.

Loni v srpnu byly zase vojákům přikresleny barevné kukly na podporu dívek ze skupiny Pussy Riot. Stejné kukly měly ruské aktivistky i během "punkové modlitby" v moskevském chrámu, za kterou si dvě z dívek odpykávají dvouletý trest odnětí svobody.

lynx ( 22. srpna 2013 09:37 )

Ti Rusové, co k nám přijeli na tancích v osmašedesátém vypadali přesně stejně, jako ti na tom památníku a taky si říkali osvoboditelé.

lynx ( 22. srpna 2013 09:32 )

Od vrahů z Polska jsme se ani takové omluvy nedočkali.

reggina ( 21. srpna 2013 21:52 )

Bulharsko se omluvilo zneuctenim pomniku vojakum, ktere zahynuli za druhe svetove.

marketalatokova ( 21. srpna 2013 20:00 )

Nazdar bazar! Nedávno vznikla revoluční metoda výdělku peněz, jak pro ženy, tak pro pány. Pro mě to je skvělá možnost výdělku a je to až neuvěřitelné Nad poměry si díky tomu sice nežiju, ale dokud můžu, tak to dojím, co to jde! Více info na DveStrany.cz

itartas ( 21. srpna 2013 18:29 )

....perfektní poznámka. Na Srbsku se Havloidi tedy vyřádili!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud