Pátek 27. listopad 2020
Svátek slaví Xenie, zítra René
Zataženo 2°C

Smutné výročí! Fotograf Koudelka zachytil sovětskou invazi: Kolikrát se mi povede projet se po Václaváku na tanku!

Autor: ljš - 
21. srpna 2013
05:44

Slavnější fotografie sovětské invaze ze srpna 1968 neexistují. Josef Koudelka je sice zahraničním médiím poskytl anonymně, aby vydal důkaz o zvěrstvech, která se v jeho zemi před 45 lety děla, přesto se i díky nim stal světoznámým fotografem. Na 21. srpen toho roku nikdy nezapomene...

"V těch dnech bylo možné všechno, a také bylo všechno promíchané, byla to rozhodně tragedie, ale zároveň, kolikrát se mi to povede, abych si projel Václavské náměstí na tanku," uvedl před pěti lety tiskovou konferenci k výstavě svých fotografií Josef Koudelka.

Ten se ve vypjatých momentech srpna 1968 vydal do pražských ulic a fotil, co mohl. Podnětů bylo všude okolo spousta. Pořídil tak stovky snímků, z nichž některé poskytl pod záštitou anonymity o rok později zahraničním médiím. Jako autor být ale uveden nemohl kvůli strachu z možného pronásledování sebe i rodičů totalitním režimem. Emigroval sice už v roce 1970, ale přihlásit se k nim mohl až o čtrnáct let později, když zemřel jeho otec.

"Přes noc se vše rázem změnilo. Lidé se k sobě začali chovat slušně, zloději vydali prohlášení, že přestanou krást, jelikož policie má důležitější věci na práci. Vše neuvěřitelné bylo možné," vzpomíná událostí, které hýbaly Československem před 45 lety.

Sledujte invazi v přímém přenosu z minulosti

Sovětská invaze: Přišli 21. a zůstali 23 let

* Před 45 lety, v noci z 20. na 21. srpna 1968, překročily armády pěti států východního bloku československé hranice.

* Učinily tak bez vědomí tehdejších státních orgánů.

* Invaze armád Varšavské smlouvy tak v podstatě ukončila »pražské jaro« - pokus reformních komunistů o nastolení socialismu s lidskou tváří. 

* Akce s krycím jménem Dunaj se zúčastnila vojska Sovětského svazu, Bulharska, Maďarska, Německé demokratické republiky a Polska. 

* Již první den si tato »internacionální pomoc« vyžádala téměř 60 lidských životů, do konce roku bylo 108 mrtvých a stovky zraněných. 

* V prvním sledu vstoupilo na území ČSSR zhruba 100 000 vojáků, 2300 tanků a 700 letadel.

* Postupně se okupační vojsko rozrostlo až na 750 000 mužů a 6000 tanků.

* Zatímco vojáci z Maďarska, NDR, Bulharska a Polska se z československého území po krátké době stáhli, sovětská vojska zůstala, jejich »dočasný pobyt« nakonec trval 23 let. 

* Poslední sovětský voják, kterým byl velitel Střední skupiny sovětských vojsk Eduard Vorobjov, odletěl z Prahy až 27. června 1991.

zaviracispendlik ( 21. srpna 2013 19:14 )

mortis69 ( 21. srpna 2013 17:55 )

Nikdy jsem neodsuzoval emigranty,ale daleko víc jsem si vážil lidí a kamarádů,kteří zůstali a snažili jsme se sami projevit svůj názor a věř,že jsme se moc dobře neměli.Dělali nám nenápadný naschvály.Já dostal roční odklad vojny kvůli večerní průmce,ale druhej rok jsem musel rukovat...atddd.

eccehomo ( 21. srpna 2013 15:49 )

eccehomo ( 21. srpna 2013 15:48 )

Moc pekne napsane. Presne to vyjadruje, co citim. Ja sama, presto, ze se mi podarilo z komunistickeho raje v roce 1977 odejit, si kazdy rok rok vyroci 21. srpna pripominam. Je to takova moje osobni, soukroma tryzna za to, co se nam, jako narodu, stalo.

mortis69 ( 21. srpna 2013 14:35 )

Jo-ale to chce taky vyrábět,a ne jen sedět v kanclech a čekat až mi někdo dodá zboží,abych mohl obchodovat.Nahnat mladý lemply do učení a né jim furt slevovat,aby i ten největší pitomec měl maturu. Za komoušů jsem se ve škole nedozvěděl,že Patonovy tanky osvobodily Plzeň,natož že byly až u Prahy,od kud se musely stáhnout.Jak furt tvrdím-Komunizmus byl je a bude brutální a paranoidní ideologie

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud