První fotky zevnitř letadla smrti: Pilot byl začátečník, nalétal jen 43 hodin

Autor: ljš, ČTK - 
8. 7. 2013
11:02

Zdemolované sedačky, kyslíkové masky a obrovská díra v trupu letadla, kterou se vyděšení cestující Boeingu 777 snažili uniknout smrti. To jsou první fotky ze vnitřku stroje, který nezvládl přistání na letišti v San Franciscu. Zemřely v něm dvě mladé dívky († 16 a 17), které zaplatily za to, že v kokpitu seděl pilot, který měl na tomto stroji nalétáno pouhých 43 hodin!

Sobotní havárii letadla s 307 lidmi na palubě na letišti v San Francisku asi způsobila chyba pilotů. Podle amerických vyšetřovatelů letěli při přistání se svým Boeingem 777 příliš nízko a příliš pomalu a snažili se to napravit až po varování od kontrolní věže. Jihokorejská společnost Asiana Airlines připustila, že její pilot řídící osudný stroj nemá potřebné zkušenosti s tímto typem stroje a přistával s ním v San Francisku poprvé.

Šestačtyřicetiletý jihokorejský pilot má za sebou celkem více než 9000 letových hodin, ale pilotoval jen 43 hodin Boeing 777, který patří k největším dopravním letounům na světě. "Je pravda, že (pilot) byl (v době havárie) v zácviku na Boeing 777," připustila mluvčí společnosti Asiana Airlines, které zničený stroj patřil. Dohlížel prý na něj zkušený instruktor, který letěl jako vedlejší pilot.

Společnost také odmítla domněnku, že by katastrofu zapříčinila technická porucha letadla. Poukázala přitom na to, že posádka ani záznamová zařízení před pádem žádný nedostatek neuvedly a že podle vyšetřovatelů se piloti snažili zvýšit rychlost příliš pozdě, čímž zadek stroje prudce narazil do země. Američtí vyšetřovatelé ale hodlají oficiálně upřesnit příčinu neštěstí až po ukončení své práce, která podle nich potrvá více dní.

Obří letoun začal po pádu hořet. Místní komentáře označují za "malý zázrak", že z 307 lidí na palubě jich přežilo 305, že více než třetina z nich nemusela být hospitalizována a že byl jen malý počet velmi vážně zraněných osob.

Doporučujeme
popocatepetl ( 8. července 2013 20:21 )

Pilot NEBYL začátečník! Když řídíte 25 let a přesedláte z Octavie do Passatu (měsíc tréninku na plný úvayek k tomu), také budete začátečník? Pilota také vyšetřovatelé neobvinili a kdyby se ukáyalo, že k nehodě vedla opravdu lidská chyba, obviní pilota-instruktora. Proyatím ale říkají, že je nutné zastavit ty "hloupé názory, že pilot byl začátečník".

brutal ( 8. července 2013 14:22 )

A bývá zvykem,když pilot přejde na jiný typ letounu aby měl na daném typu nalétáno tisíce hodin?

tarot666 ( 8. července 2013 08:45 )

tak z výpovědí svědků a následně i počítačové animace je zjevné,že pilot neodhadl vzdálenost a výšku a sedal o dost dřív

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa