Lékař 50 let ukrýval ruku vietnamského vojáka: Teď mu ji vrátil

Autor: ČTK, šim - 
1. 7. 2013
12:45

Během války sloužil jako lékař ve Vietnamu. Jednou se mu  na operační stůl dostal zajatý voják, který měl těžce poraněnou ruku. Lékař mu ji musel amputovat, jako podivný suvenýr si ji však vzal sebou domů, když se vracel do Texasu. Po půl století se nyní lékař s mužem sešel a končetinu mu vrátil.

Američtí vojáci severovietnamského vojáka jménem Nguyen Quang Hung zasáhli do ruky v říjnu 1966 během jedné léčky asi 75 kilometrů od města An Khê, kde nyní žije. Po přestřelce se tři dny skrýval ve skladu rýže, než ho americký vrtulník přepravil do vojenské nemocnice.

"Když mě zajali Američané, byl jsem jako ryba na krájecím prkénku. Mohli mě zabít, nebo spasit," vyprávěl. Zajatcovo pravé předloktí mělo barvu lilku, když si je prohlížel vojenský lékař, tehdy sedmadvacetiletý Axelrad. Aby mu infekce pacienta nezabila, rozhodl se mu uříznout ruku nad loktem.

Po amputaci se Hung osm měsíců zotavoval a dalších šest pomáhal americkým doktorům. Po zbytek války nabízel ve městě zdravotní služby, pak pracoval pro místní vládu a na penzi odešel na své rýžoviště.

"Jsem hrdý, že jsem prolil vlastní krev za sjednocení vlasti. A měl jsem velké štěstí oproti spoustě přátel, kteří padli anebo se pohřešují," uvedl bývalý voják.

"Asi předpokládal, že ho zavřeme do nějakého tábora pro válečné zajatce. Určitě ho velmi překvapilo, že jsme se o něj postarali," mínil Axelrad.

Amputovanou ruku pak dostal od kolegů, kteří kosti předloktí vyvařili a znovu složili, než je předali jako upomínku na dobře vykonaný zákrok.

Neobvyklý suvenýr ve vojenském tlumoku skončil na roky v komoře spolu s dalšími věcmi, které Axelrad nechtěl ani vidět, aby si nepřipomínal válečné zážitky.

Na světlo je vytáhl až v roce 2011 - a loni v létě odletěl do Vietnamu, aby zkusil vyhledat muže, kterému ruka patřila. Při prohlídce starého válečného bunkru se seznámil s vietnamským novinářem, kterého příběh zaujal natolik, že sepsal článek s velikou publicitou. A tak se o Američanovi s rukou dočetl Hungův švagr a ozval se autorovi článku, který zařídil i dnešní schůzku v Hungově domě ve středním Vietnamu. Na ni doktor přicestoval s dvěma syny a dvěma vnoučaty.

"Nemohl jsem uvěřit, že americký doktor sebral mou zanícenou ruku, odstranil maso, vysušil, vzal si ji domů a schovával více než 40 let. Nemyslím, že je to suvenýr, který by chtěla mít většina lidí. Ale těšil jsem se, že ho zase uvidím a že dostanu své kosti zpět," řekl Hung, než hosty pohostil a popovídal si o uplynulých dobách. "Jsem moc rád, že si dokázal život zařídit," dodal Axelrad.

Vietnamská válka skončila v roce 1975. Padlo v ní okolo 58.000 Američanů a asi tři miliony Vietnamců. Expert na vietnamskou válku John Ernst připouští, že ví o několika amerických veteránech, kteří navštívili Vietnam, aby vrátili osobní věci bývalým nepřátelům: "Je to fascinující úkaz a vždy mě zajímají motivy takového gesta."

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

ingmarie ( 1. července 2013 19:32 )

Kdo ví, co má ještě ten chlap doma?

cityjail ( 1. července 2013 15:17 )

Poněkud morbidní záliba u reprezentanta humanitárního povolání..co si o tom myslet? Perverzní suvenýr

jana999 ( 1. července 2013 14:31 )

no ale že bych toužila po tak hnusných suvenýrech, ty amíci taky nejsou moc normální, křestani a vyvářejí zajateckou ruku a tahají ji domu, to mi teda moc křestanské nepřipadá

doktormediciny ( 1. července 2013 14:11 )

Za Rakousko Uherska u Costozzy, Piavy atd čeští chirugové dělali úlné divy. Sám jsem viděl pár sešitých co je ropzáral bajonet italů..

doktormediciny ( 1. července 2013 14:10 )

To nic není, asi to byla eho první amputace. BVoják přežil, protože příroda je mocná Mezi Břeclaví a Hodonínem byxdlela felčarka Rudé Armády. Ta uřezala ruk a nohou, že by se z toho dala udělat kostnice. Lékaři prý dělali takové náročnější práce jako kulka v břiše atd..

Zobrazit celou diskusi
Další videa